Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM'de peçe duruşması

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Büyük Dairesi, Fransa'da peçe kullanılmasına getirilen yasakla ilgili şikayet başvurusunu bugün görüştü.

Giriş Tarihi: 27.11.2013 22:01
AİHM'deki duruşmada Fransız hükümetinin avukatı Edwige Belliard, "kamu güvenliği ile kadın erkek eşitliği ilkesini" gerekçe göstererek, peçeye yasak getiren yasanın çıkarıldığını savundu.

AİHM'ye şikayet başvurusunda bulunan kadının avukatı Ramby de Mello ise yasağın kadına karşı bir ayırımcılık içerdiğini ve özel yaşama ihlal anlamına geldiğini iddia etti.

Başvuruda, yasakla temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği şikayetinde bulunulmuştu.

Paris'te yaşayan, Pakistan kökenli olduğu belirtilen ve ismi açıklanmayan 23 yaşındaki kadın, getirilen yasakla "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ayırımcılığın yasaklanması, aile ve özel yaşama saygı, ibadet özgürlüğüne saygı ile ilgili maddelerinin ihlal edildiği" görüşünü dile getirmişti.

AİHM'nin ilgili dairesi, 28 Mayıs 2013'te davanın karışık ve zor olması nedeniyle başvurunun Büyük Daire tarafından ele alınmasını kararlaştırmıştı.

Bugünkü duruşmada tarafların görüşlerini dinleyen AİHM, davayla kararını ileri bir tarihte verecek.

Fransa'da 11 Ekim 2010'da yürürlüğe giren yasa, "güvenlik gerekçesiyle" kamuya açık yerlerde yüzü kapalı giysilerle dolaşılmasına yasak getiriyor. Yasanının onaylanmasından önce kamuoyunda yoğun tartışmalar yaşanmıştı. AİHM'nin kararı, üye ülkelerde içtihat oluşturması açısından önem taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM'de peçe duruşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN