Beyaz Saray'dan sansür

Giriş Tarihi: 27.11.2013

34 yıl sonra İran ile bir anlaşmaya imza atan ABD'nin bu ülkeyle yürütülen gizli görüşmeleri öğrenen haber kaynaklarını müzakerelerin geleceği açısından sansürlediği ortaya çıktı

Geçen marttan bu yana İran ile Umman'da gizli müzakereler gerçekleştiren ve nihayet bir anlaşmaya imza atan Obama yönetimi, bu görüşmeleri öğrenen Amerikan ajansı AP ile internet sitesi Al Monitor'u haber yapmamaları için uyarmış. AP yaptığı açıklamada ilk kez martta gerçekleşen görüşmeyle ilgili ellerinde kayıt olduğunu fakat Beyaz Saray'ın haberin yayınlanmasına engel olduğunu söyledi. Al Monitor de İran'ın geçen pazar BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmayla ilgili haberinde kasımın başlarında bu görüşmeleri bildiklerini fakat Obama yönetiminin isteği üzerine müzakereleri kamuoyuna duyurmadıklarını söyledi. Al Monitor'un kıdemli muhabiri Laura Rozen Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Hem biz hem de AP bu gizli görüşmeleri birbirinden bağımsız olarak öğrenmişti. Fakat görüşmeler bitene kadar yayınlamamamız istendi" dedi.

BASIN KARNESİ KÖTÜ

Geçen ay Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından yayınlanan bir raporda, Obama yönetiminin uzun yıllardır görülmemiş bir şekilde basına sıkı kontroller uyguladığı belirtilmişti. ABD Adalet Bakanlığı'nın başkent Washington DC'de çalışan 100 kadar AP muhabirini gizlice dinleyerek telefon kayıtlarına el koyduğunu belirten CPJ, Obama'yı uyarmıştı. Hükümet belgelerinin sızdırılması konusunda da taviz vermeyen yönetim, başta Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) belgelerini basına veren Edward Snowden olmak üzere, 8 eski devlet memurunu yargılamaktan çekinmedi.

SUUDİLER NÜKLEER ANLAŞMAYA ÖFKELİ
ABD'nin en yakın müttefiklerinden Suudi Arabistan, İran'la yapılan nükleer anlaşmadan rahatsız. Son dönemde ABD'yi Suriye ve Filistin konusunda eleştiren Suudilerin bölgesel güç mücadelesi içinde oldukları İran'la yapılan anlaşmayı öfkeyle karşıladığı belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry en son 3 Kasım'da Riyad'a yaptığı ziyarette ilişkileri tamire çalışmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray'dan sansür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN