Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rum Yönetimi ortak açıklamada ısrarcı

Giriş Tarihi: 27.11.2013 21:07
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle Brüksel'de temaslarda bulunarak, Kıbrıs sorunuyla ilgili kapsamlı çözüm müzakerelerinin devamı için gündeme getirdiği "ortak açıklama" talebine destek aradı.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla görüşmesinde konuyu gündeme getiren Anastasiadis, "ortak açıklama" fikrine destek bulsa da açıklamanın içeriğine yönelik aradığı desteği alamadı.

Barroso, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, AB'nin "ortak açıklama" konusundaki yaklaşımını, "Ortak bir açıklama konusundaki çabalara destek veriyoruz çünkü bu tür bir açıklama üzerinde anlaşmaya varılmasının müzakereleri kolaylaştıracağına inanıyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Anastasiadis'in istediği "ortak açıklama" konusunda eylülden bu yana taraflar arasında çalışma yürütülüyor. Rum yönetimi, açıklamada Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına atıf yapılmasını özellikle talep ediyor. Bu konunun Barroso'yla yapılan görüşmede de gündeme getirildiği ancak AB Komisyonu Başkanı'nın "içerik konusuna" karışmama yönünde bir tavır takındığı öğrenildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Anastasiadis'in bu yaklaşımını "öze yönelik ve kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde masada görüşülmesi gereken konuların ortak açıklama metnine yansıtılması çabası" olarak görüyor.

AB sürece daha fazla müdahil olacak

Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının yıllardır AB Komisyonu'nun siyasi öncelikleri arasında yer aldığını belirten Barroso, çözüm için gerçek bir fırsat bulunduğunu söyledi. Barroso, "Kapsamlı müzakerelerin yakın zamanda yeniden başlamasını umuyorum" dedi.

Maraş'ın Kıbrıs Rum kesimine verilmesi önerisini yineleyen Anastasiadis, AB'nin çözüm sürecinde daha aktif olmasını talep etti. Komisyon'un sürece desteğini sürdüreceğini kaydeden Barroso da somut adımlar görmeye başlayınca AB'nin süreçteki müdahil olma düzeyini, katılımını ve görünürlüğünü artıracağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rum Yönetimi ortak açıklamada ısrarcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN