Nükleer barışında İran'dan ilk jest

Giriş Tarihi: 29.11.2013

Nükleer anlaşmanın üzerinden daha bir hafta geçmeden İran'dan ilk iyi niyet adımı geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, 2 yıl aradan sonra Arak tesisini ziyaret edecek

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile vardığı nükleer anlaşmadan sonra ilk iyi niyet adımını attı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, İran'ın nükleer programının denetimi konusunda Tahran yönetimiyle anlaşmaya vardıklarını belirterek, 8 Aralık'ta Arak ağır su reaktöründe denetim yapacaklarını açıkladı. Amano ayrıca, "İran'da yeni yönetimin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini yavaşlattığını" bildirdi. UAEK, başkent Tahran'ın 250 kilometre güneybatısında yer alan Arak tesisini en son olarak 2011'de ziyaret etmişti. Batı inşaatı devam eden Arak tesisinde nükleer silah üretmekte kullanılacak plütonyum üretildiğini savunuyor. İran tesiste bilimsel çalışmalar yapıldığını söylüyor.

RUHANİ'Yİ DEVİRECEKLERDİ

Arak tesisi Cenevre'de yürütülen nükleer görüşmelerde de kilit rol oynamıştı. UAEK'nın yapacağı ziyaret ise Cenevre anlaşmasıyla bağlantılı değil. İran ile UAEK arasında ayrı bir ayrışma süreci işliyor. Ancak tesisi iki yıldır denetime açmayan Tahran'ın Cenevre anlaşması üzerinden daha 1 hafta geçmeden UAEK'yı kabul etmesi iyi niyet göstergesi olarak yorumlandı. Öte yandan İngiliz Times gazetesinin haberine göre eğer Cenevre görüşmelerinden tatmin edici bir sonuç çıkmasıydı ülkedeki sertlik yanlıları Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye bir darbe yapacaktı. Haberde Ruhani'nin ekibinin Cenevre'de "kırmızı çizgileri" aşmaları halinde İran'da ilk önce olağanüstü hal ilan edileceği ardından da "görevi kötüye kullandı" gerekçesiyle Ruhani'nin görevinden alınacağı ileri sürüldü. Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre Suriye lideri Beşar Esad, İran'ın nükleer anlaşmayı diplomatik bir başarı olarak değerlendirdi. Esad, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi de telefonla arayarak kutladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer barışında İran'dan ilk jest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN