Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ya ev hapsi ya da parkta bekçilik

Senatörlükten azledilen eski İtalya Başbakanı Berlusconi'nin 4 yıllık hapis cezasının 3 yılı affedildi. Geri kalan bir yılını ya ev hapsinde ya da sosyal hizmetler yaparak bitirecek

Giriş Tarihi: 29.11.2013
İtalyan Parlamentosu'ndan önceki gün atılan eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin 20 yıllık siyasi hayatı da noktalanmış oldu. Son 20 yılın yaklaşık 10 yılında iktidarda olan Özgürlükler Partisi (PDL) lideri Berlusconi ardında altyapı çalışmaları, yatırımları, ekonomisi duran bir ülke bıraktı. Sabah akşam ülkedeki herkesin konuştuğu, 77 yaşındaki Berlusconi Mediaset davasında vergi kaçırma suçundan aldığı 4 yıllık hapis cezasının ardından İtalyan yasaları gereği, senatörlükten azledildi. Berlusconi'nin en büyük korkusu, hapis yatmak. Eski Başbakan'ı koruyan dokunulmazlık şemsiyesi yok artık. Aldığı 4 yıllık hapis cezasının 3 yılı affa uğradı ancak 1 yıl ev hapsi ya da sosyal hizmetlerde çalışmaya razı gelecek.

PUTİN PASAPORT VERDİ Mİ?

Berlusconi, cezaları açıklandığında "Caritas'da (Katolik yardım kuruluşu) fakirlere yemek dağıtırım" diye dalga geçerken şimdi kendisini daha zor bir durumda da bulabilir. Ancak eski Başbakan Mediaset davasında Amerika'dan yeni belgeler getireceğini ve masumiyetini kanıtlayacağını ileri sürmeye de devam ediyor. Ancak Berlusconi, Faslı Karima El Mahroug, nam-ı diğer Ruby'i çocuk yaşta fuhuşa teşvik etmekle suçlandığı davada da 7 yıl hapis cezası aldı. Milano Savcılığı, şahitlere rüşvetten sahte şahitlikten yaptırmaktan yeni bir dava açmaya hazırlanıyor. Bunu başka davalar da takip edebilir. Berlusconi geçtiğimiz haftalarda "Pasaportum olsaydı Antigua'ya giderdim" sözleriyle yine bir şaka yapmıştı. Ancak bu şakada bir gerçek payı da olabilir. Pasaportuna el konulan Berlusconi'ye yakın dostu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son İtalya gezisinden diplomatik pasaport verdiği de basına sızdı. Ancak Kremlin bu söylentiyi yalanladı. Her ihtimale karşı sloganı Forza Italia olan PdL lideri, banka hesapları ve fonları üzerinde iki büyük çocuğu Marina ve Pier Silvio'ya tam yetki ile vekalet verdi. Bu da Berlusconi'nin gelecek korkularını gösteriyor. Siyasete parlamento dışından devam edeceğini açıklayan eski Başbakan'ın manevra alanı daraldı. Ancak Berlusconi bu. Her an bir sürprizle herkesi şaşırtabilir.

GEMİ ŞARKICILIĞINDAN MİLYARDERLİĞE
1990'lı yılların başında inşaat sektöründe özellikle Milano'da kurduğu "Güneş Şehri" uydu şehir projesi ile zenginleşen Berlusconi; Fininvest ve Mediaset imparatorlukları ile medya dünyasında da önemli bir pasta dilimini kendisi için kesti. Berlusconi 1994 yılında "Forza Italia" (Haydi Italya) ile siyasete girerken kısa zamanda Temiz Eller operasyonundan öksüz kalan çıkar çevrelerini örgütledi. Bir dönem gemilerde şarkı söylerken dünyanın en zengin ve en güçlü adamları arasına giren Berlusconi, vasat İtalyan rüyasının da canlı simgesi haline gelmesi, İtalyanların çabuk ve kısa yoldan hayallerine ulaşma güdülerini de kamçıladı. Berlusconi, 27 Mart 1994'de ayrılıkçı Kuzey Ligi ve İtalyan Sosyal Hareket Partisi ile ilk hükümetini kurdu. Berlusconi, 20 yıl boyunca ardında zaman aşımına uğrayan onlarca dava bıraktı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ya ev hapsi ya da parkta bekçilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN