Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asrın kuyruklu yıldızı 'sırra kadem' bastı!

Evrenin oluştuğu 4.5 milyar yıl öncesinden günümüze gelen kuyrukluyıldız ISON, Güneş'e 1.17 milyon kilometre yaklaştıktan sonra ortadan kayboldu

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Yüzyılın kuyruklu yıldızı olarak tanımlanan ISON kuyruklu yıldızı, önceki akşam Güneş'in arkasında gözlemlendikten sonra bir daha ortaya çıkmadı. Güneş'e 1.17 milyon kilometre kadar yaklaşan ISON'un, gelgit kuvveti yüzünden yok olduğu tahmin ediliyor. Buz ve tozdan oluşan devasa bir top biçimde olan ISON'un, Güneş'i teğet geçmesi ve Dünya'dan gündüz de görünecek şekilde parlak hale gelmesi bekleniyordu. ABD'li bilim insanları, ISON'un, 2 bin 700 derecelik bir ısıya maruz kalacağını ve kütlesinden en az 3 milyon tonluk bir kısmını kaybedeceğini hesaplıyordu. NASA bünyesinde çalışan bilim insanları, ISON'un Güneş'e bu kadar yaklaştıktan sonra tamamen yok olduğunu, uzaydaki yolculuğunun da bu noktada sona erdiğini düşünüyor. Amerikan Denizcilik Araştırmaları Laboratuvarı'ndan Karl Battams, "ISON, bu yolculuğu tamamlayamamış görünüyor. Bütün gözlemlerimize rağmen, hâlâ ortaya çıkmaması iyiye işaret değil" ifadesini kullandı.

'YÜZDE 30 ŞANSI BULUNUYOR'
ABD'nin önemli araştırma merkezlerinden Johns Hopkins Fizik Laboratuvarı uzmanlarından Carey Lisse ise, ISON'u kar topuna benzeterek, herhangi bir ısıya maruz kalma durumunda kolaylıkla ortadan kalkabileceğini vurguladı. Lisse, "Yine de ISON'un yok olmadan yoluna devam etme konusunda yüzde 30 şansı bulunuyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asrın kuyruklu yıldızı 'sırra kadem' bastı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN