Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filipinler'de salgın alarmı

Tayfunun vurduğu Filipinler'de, sokaklardaki çöp yığınları, kaldırılamayan enkazlar ve tıkanan belediye hizmetleri yüzünden, salgın hastalıkların ülkeyi teslim almasından korkuluyor

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Tarihinin en şiddetli tayfunlarından biriyle sarsılan Filipinler'de, felaketin yaraları hala kapanabilmiş değiş. Haiyan Tayfunu'nun en ağır hasarı verdiği Filipinler'in Doğu Visiyas bölgesinde yer alan Tacloban'da, afetzedeler yiyecek-içecek yokluğunun yanı sıra sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya. Cadde ve sokaklardaki çöp yığınları nedeniyle salgın hastalıkların baş göstermesinin an meselesi olduğu Filipinler'de afetzeler, temizlik malzemesi ve ilaç yardımı bekliyor.

SOKAKLAR ÇÖP YIĞINI

Tacloban Belediyesi'nin tayfunda personelinin büyük bölümünü kaybetmesi sebebiyle hizmet verememesi üzerine, afetzedeler ve gönüllülerin, topladıkları çöpleri kırılan ağaç dallarını ve molozları caddelerde belli bir alanda topladıkları kaydedildi. Sokak ve caddelerinde sık sık çöp yığınlarına rastlanan Tacloban'da, çöp ve kanalizasyon sıkıntısı sebebiyle salgın hastalıkların patlak vermesinden endişe ediliyor. Dış dünyaya, afetzedeler maske, temizlik malzemesi ve ilaç yardımlarının en az gıda yardımları kadar önemli olduğu mesajı veriliyor. Türk Kızılayı da bir süre önce tayfundan en çok etkilenen Tacloban bölgesindeki Mayorga'da, gıda paketleri dağıtmaya başlamıştı. Bölgeye uluslararası yardımlar da aralıksız sürüyor. Birleşmiş Milletler, tayfunun yerle bir ettiği bölgelerin yeniden inşası için Filipinlere yeni kaynak aktarılması gerektiğini açıkladı. BM yetkilileri tayfundan etkilenen bölgenin ve insan sayısının ortalama bir Avrupa ülkesi kadar olduğuna işaret etti ancak yeniden inşa için gerekli tutar konusunda bir rakam telaffuz etmedi. BM verilerine göre 8 Kasım'da vuran Haiyan tayfunu nedeniyle yaklaşık 5 bin 600 kişi ölmüş, 3.8 milyon insan da evinden olmuştu. Bin 700 kişi halen kayıp ve artık ölü olarak kabul ediliyorlar. Felakette yıkılan ev sayısı ise 1.1 milyon.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filipinler'de salgın alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN