Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna ikna olmadı

Litvanya'daki AB-altı eski SSCB ülkesi zirvesinde paylaşılamayan ülke Ukrayna, AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamadı. Hollande ve Merkel, Ukrayna'yı ikna edemedi

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Avrupa Birliği'nin (AB) 28 üye ülkesi ve eski Sovyetler Birliği üyesi altı ülkenin AB Dönem Başkanı Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 28-29 Kasım günlerinde düzenlediği zirve, Rusya ile AB arasında arasında çekişmeye sahne oldu. Moldova, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus ve Ukrayna'yla "Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA)" imzalayarak Avrasya'daki dengeleri değiştirmeyi amaçlayan zirveye, AB adına Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı. Ekim 2011'den bu yana cezaevinde olan AB'nin desteklediği eski Başbakan, muhalif lider Yulya Timoşenko zirve öncesi AB'ye Ukrayna hükümetiyle "koşulsuz" bir anlaşma imzalayarak tarihi değiştirebileceği mesajını verdi. Ancak Hollande ve Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i ikna edemedi.

İMZA BEKLEMEDE

AB ve Rusya arasındaki hat arasında kalan Ukrayna, Rusya tarafını seçerek anlaşmaya imza atmadı. İmzayı atan iki ülkeyse Gürcistan ve Moldova oldu. AB diplomatları, belgenin şimdi olmasa bile Şubat 2014'te yapılacak AB-Ukrayna Zirvesi'nde imzalanabileceğini umut ediyor. Rusya'nın Çin, ABD ve AB'ye karşı 2014'te kurulacak Eurasian Economic Union (Avrasya Ekonomik Birliği) paktında Ukrayna'ya kilit rol vereceği yorumunu yapan Kremlin'e muhalif gazete Novaya Gazeta, son durumu bir aşk üçgenine benzeterek, Ukrayna'yı aldatan koca, AB'yi çekici bir metres, Rusya'yı ise kızgın bir eşe benzetti.

VİLNİUS'TA ZİRVE, KİEV'DE GÖSTERİ
AB Dönem Başkanı Litvanya'ının başkenti Vilnius'ta, AB ve altı eski SSCB ülkesi arasında zirve devam ederken, Kiev'de AB yanlıları soğuk havaya rağmen Bağımsızlık Meydanı'nda AB ve Timoşenko yanlısı gösteri düzenledi. Hollande ve Merkel, zirveye katılarak bir süredir Timoşenko üzerinden Yanukoviç ile yürütülen "koşullu AB'ye katılım" müzakerelerine verdikleri önemi göstermiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna ikna olmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN