Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da halk meydanlara indi

Polis, göstericilerin devlet başkanlığı dairesine girmesini engellemek için göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı

Giriş Tarihi: 1.12.2013 18:05
'nın başkenti Kiev'de hükümet karşıtı gösteriler sırasında çevik kuvvet polisi, göstericilerin devlet başkanlığı dairesine girmesini engellemek için göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı.

Bağımsızlık Meydanı'nda toplanan 100 binden fazla göstericiden ayrılan büyük bir grubun, yakındaki devlet başkanlığı dairesine girmeye çalıştığı, bunun üzerine çevik kuvvetin kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale ettiği bildirildi.

Müdahale sırasında başlarından yaralanan onlarca kişi ambulanslarla olay yerinden götürüldü.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesini protesto eden göstericilerden bazıları daha önce belediye meclisi binasına girmişti.

Yanukoviç, Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmişti. AB dönem başkanı Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta geçen hafta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde AB liderleri ile bir araya gelen Yanukoviç, birliğin tüm ısrarlarına rağmen kararını değiştirmemiş, muhalefet partileri kararı protesto etmek için onbinlerce kişinin katılımıyla bugün Kiev'de büyük bir gösteri düzenlemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da halk meydanlara indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN