Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 bin Ukraynalı meydanlara indi

Ukrayna'da, 2004'teki Turuncu Devrim'den bu yana en kalabalık gösteriler düzenlendi. Ellerine Ukrayna ve Avrupa Birliği bayrakları alan eylemciler hükümeti istifaya çağırdı

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç karşıtı gösteriler çığ gibi büyüyor. Hükümetin cuma günü Avrupa Birliği ile "Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA)" imzalamayı reddetmesinden sonra yoğunlaşan hükümet karşıtı protestolar dün zirve noktaya ulaştı. Sayıları 100 bini bulan yürüyüşçüler Kiev'deki ünlü Bağımsızlık Meydanı'na akın etti. Polis müdahalesi dolayısıyla 100'den fazla göstericinin yaralandığı bildirildi. Eski başbakan Yuliya Timoşenko da hapisten yazdığı mektupla eylemcilere destek verdi. Timoşenko, kızı aracılığıyla muhaliflere ilettiği mesajında "Uçakla, arabayla ya da yürüyerek Kiev'e gidin. 1 Aralık'ta herkesi Kiev'de toplayın" ifadelerine yer verdi.

GÜVENLİK YETERSİZ KALDI

Timoşenko'nun ve muhalif liderlerin çağrısına uyarak başkente gelen binlerce kişiden Bağımsızlık Meydanı'na ulaşamayanlar Kiev belediye meclisi binasını işgal etti. Cumartesi gecesi göstericileri dağıtırken orantısız güç kullandığı için yoğun eleştirilere maruz kalan güvenlik güçleri binayı göstericilerin elinden alamadı. Halkla birlikte meydanlara çıkan milletvekilleri de kendilerinden emin konuşmalar yaptı. Milletvekili Yuriy Lutsenko bir otobüsün üzerin çıkarak "Planımız çok açık; bu bir gösteri değil, bu bir tepki yürüyüşü de değil, bu bir devrim" açıklamasında bulundu. Kariyerinde dünya boks şampiyonluğu da bulunan milletvekili Vitali Kliçko ise hükümetin ve cumhurbaşkanının istifasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 bin Ukraynalı meydanlara indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN