Dünyanın en büyük gemisi suya indirildi

Giriş Tarihi: 5.12.2013 13:27 Güncelleme Tarihi: 5.12.2013 15:28

488 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük gemisi olarak gösterilen ve New York'taki Empire State binasından bile uzun olan Prelude, Güney Kore'de suya indirildi. Shell firmasına ait gemi, inşa sürecinin son aşamalarında.

Güney Kore'nin Geoje şehrinde inşa edilen 600,000 ton ağırlığındaki gemi, dünyanın ilk yüzer doğalgaz üretim tesisi olacak. Geminin Hong Kong büyüklüğündeki bir şehrin enerjisini sağlayacak kadar gaz üretebilmesi umuluyor. Gövde kısmı iki devasa parçadan oluşan gemi, Avustralya'nın kuzeybatı sahilindeki doğalgaz rezervlerinden çıkan gazın nakliyesinde kullanılacak.Prelude, büyüklüğü nedeniyle, kendi kendine hareket edemiyor ve ancak çekiciler yardımıyla yol alabiliyor. Geminin parçaları dünyanın farklı yerlerinde inşa edilerek, Güney Kore'deki tersanede birleştiriliyor. 25 yıl boyunca faaliyette olması planlanan geminin kullanımına, 2017 yılında başlanacak. Geminin inşasını ise, daha çok elektronik ürünleriyle tanınan Samsung grubu üstleniyor. Shell yetkilileri, şimdiden daha büyük bir geminin inşası için sipariş verdiklerini açıkladı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINPrelude'un maliyeti açıklanmasa da, analistler, geminin 10 ila 12 milyar dolar arasında bir maliyetle inşa edildiği yönünde tahminde bulunuyor. Kasım ve Nisan ayı arasındaki dönemin, geminin faaliyette bulunacağı bölgede hortum sezonu olduğu ancak geminin bu koşullara dayanıklı şekilde geliştirildiği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en büyük gemisi suya indirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN