Efsanevi lider hayata veda etti

Giriş Tarihi: 6.12.2013

Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı Nelson Mandela 95 yaşında yaşamını yitirdi. 27 yıl hapis yatan Mandela, ırkçı rejime karşı mücadelenin sembolü haline gelmişti.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Mandela'nın, evinde "huzur içinde" yaşamını yitirdiğini belirtti.

Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran'da hastaneye kaldırılan Mandela, 1 Eylül'de taburcu edilerek evine gönderilmişti. Dünyanın en saygı duyulan devlet adamlarından biri olan Mandela, Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına dayalı rejimi (apartheid) yıkarak yerine tüm ırkların eşit şekilde temsil edildiği bir demokrasi getirmek için verilen mücadeleye önderlik etti. 1918'de Doğu Cape eyaletinde doğan Mandela, yerli halkın beyazlara karşı hak mücadelesini savunan Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) ilk kez 25 yaşındayken katıldı. Mandela, 1956 yılında 155 eylemciyle beraber en ağır düzeyde vatana ihanetle suçlandı ama hakkındaki suçlamalar, dört yıl süren duruşmaların ardından düşürüldü. Irk ayrımcılığına karşı direniş, her geçen gün büyüdü; özellikle de siyahların nerede yaşayıp nerede çalışacaklarını sınırlayan yasalara karşı tepkiler güçlendi. Mandela, 1958 yılında Winnie Madikizela'yla evlendi, ancak ANC'nin 1960 senesinde yasa dışı ilan edilmesiyle, diğer parti üyeleriyle beraber saklanmak zorunda kaldı. 1960 senesinde 69 siyahın polis tarafından öldürüldüğü Sharpeville katliamı, dönüm noktası oldu. Bu olay, barışçı direnişin de sonunu getirdi. O sırada ANC'nin başkan yardımcısı olan Mandela, ordu ve hükümet hedeflerine karşı silahlı mücadele başlattı, ANC'nin silahlı kanadını kurdu. Bir süre sonra hükümeti devirmeye ve halkı kışkırtmaya çalışmakla suçlanarak tutuklandı ve hapse atıldı. 1964'te 46 yaşındayken ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Direnişin sembolü oldu. Direniş ve uluslararası toplumun baskılarıyla rejim ANC'ye konan siyaset yasağını kaldırdı, 1990'da Mandela serbest bırakıldı ve Güney Afrika'da tüm ırkları temsil eden bir demokrasi kurulması için görüşmeler başladı. Mandela 1993'te Nobel Barış Ödülü'nü aldı. 1994'te ile Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı seçildi. 1999'da cumhurbaşkanlığından ayrıldı. Mandela, daha sonra Güney Afrika'nın en üst düzey elçisi olarak görev yaptı2004' te 85 yaşındayken, ailesine ve dostlarına daha fazla zaman ayırabilmek için faal kamu yaşamından çekildiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsanevi lider hayata veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN