Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nelson Mandela hakkında 10 bilinmeyen

Giriş Tarihi: 6.12.2013 17:20 Güncelleme Tarihi: 6.12.2013 17:43

Efsanevi lider Nelson Mandela'nın ölümünün ardından 10 bilinmeyen özelliği ortaya çıktı. İşte Mandela'nın birbirinden ilginç bilinmeyenleri...

1- Kendi ismini kullanmadı: (Mandela'nın esas ismi Güney Afrika'nın resmi isimlerinden biri olan ve ''sorun çıkaran'' anlamına gelen ''Rolihlahla'' idi. (Nelson ismi ilkokulun ilk günlerinde öğretmeni tarafından kendisine verilmişti. Öğretmeni tarafından neden bu ismin verildiği bilinmese de 1920'lerde İngiliz sömürgeleri hakim olduğu için İngilizler tafarından kolay telaffuz edilen bu ismin verildiği söyleniyor.)

2- Spike Lee'nin filminde küçük bir rol aldı: Spike Lee'nin 1992 biyografisi Malcolm X adlı filmin küçük bir kısmında yer aldı. Filmde öğrencilere ders anlatan öğretmeni oynadı.

3- Bir ağaçkakana ismi verildi: Mandela'dan sonra Cape Town'dan California'ya kadar sokaklara Mandela'nın ismi verildi. Geçen yıl bilim adamları bir ağaçkakana onun adını verdiler: ''Australopius nelsonmandelai.''1973'te ise fizik enstitüsünde bir nükleer parçaya Mandela Parçası adı verildi.

4- Devlet Başkanının eşiyle evlendi: 80. yaş gününden önce Graca Machel Mozambik devlet başkanı Samora Machel ile evliydi. Kocasının ölümünden sonra Mandela ile evlenerek iki ayrı milletin first ladysi oldu.

5- Değişimin lideriydi: Mandela ırkçılığa karşı savaştığı süre boyunca şoförlük de dahil çeşitli görevlerde bulunarak gizlendi. Polisten kaçma taktikleri bulunan Mandela'nin basındaki takma adı The Black Pimpernel idi. Long Walk to Freedom adlı biyografisinde diyor ki: ''Karanlıklar içindeki bir varlık olurum. Gün boyunca kendimi saklarım ve gece olduğunda ortaya çıkarım.

6- Boks teknikleri ilgisini çekti: Politikanın yanında Mandela'nin diğer tutkusu boks yapmaktı. Kendisi boksdaki şiddeti sevmediğini ve bu sporun tekniğine daha çok ilgi duyduğunu söylerdi. Biyografisinde kendini saldırılara karşı nasıl korursun, nasıl saldırıya geçersin gibi teknik konuların ilgisini çektiğini söylüyor.

7- Favori yemeği dünya liderlerinden çok farklıydı: Dünya liderlerinin ziyafetlerinden farklıydı. Mandela'nın favori yemeği işkembeydi.

8- Düzenli işini bıraktı: Mandela Wilwatersrand Üniversitesi Hukuk bölümünde okudu. Ve Johannesburg'ta ulusun ilk siyahi hukuk firmasını kurdu.

9- Amerika teröristler listesindeydi: Mandela ve üyeleri ırkçılığa karşı savaşmak için Afrika ulusal kongresinde yer aldı. Mandela 2008'e kadar Amerika'nın teröristler listesinden çıkarılmadı.

10- Şiir onun ilham kaynağıydı: Robben adasında tutuklu olduğu dönemlerde Mandela tutuklulara William Earnest Henley'nin ''Yenilmez''adlı şiirini okurdu. Şiirin konusu asla bırakmamaktı. Filminde ise Mandela olarak Morgan Freeman şöyle diyordu: Ben kaderimin efendisiyim. Ruhumun kaptanıyım

Kaynak: CNN World
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nelson Mandela hakkında 10 bilinmeyen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN