Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlük danslarıyla hoşça kal Mandela

Hayatını siyahilerin hak arama mücadelesine adayan Mandela'nın ölümünün ardından Güney Afrika'da danslar eşliğinde anma törenleri başladı. "Yüzyılın cenazesi" 15 Aralık'ta

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Güney Afrika ve dünya, önceki gece evinde hayatını kaybeden 95 yaşındaki efsane lider Nelson Mandela'nın yasını tutuyor. Güney Afrika'da on binlerce kişi, gece geç saatte açıklanan ölüm haberinin ardından cuma günü soluğu Mandela'nın Johannesburg'daki ve Soweto'daki evlerinin önünde aldı. Bir yandan dualar edip mumlar yakan kalabalık, diğer taraftan da Mandela'nın özgürlük zaferini şarkılar söyleyip ve geleneksel protesto dansı olan toyitoyi ile kutladı. Güney Afrikalılar ayrıca, hayatını siyahilerin karşılaştığı ırk ayrımına karşı mücadeleye adayan Mandela için vuvuzela da çaldı. Sokaklar da Mandela'nın posterleriyle donatıldı. Güney Afrika'da ülkenin ilk siyahi lideri Mandela'nın ardından 10 gün ulusal yas ilan edildi. Mandela'nın naaşı dün Güney Afrika bayrağına sarılı tabut içinde Pretoria'daki askeri hastaneye kaldırıldı. Pazar gününün "ulusal dua ve tefekkür günü" ilan edilmesi nedeniyle ülkenin dört bir yanında anma törenleri düzenlenecek. Salı günü de Johannesburg'taki 95 bin kapasiteli stadyumda başka bir tören gerçekleştirilecek.

CENAZE 15 ARALIK'TA

Efsanevi liderin naaşı, 11 Aralık Çarşamba gününden itibaren defnedileceği 15 Aralık Pazar gününe kadar Pretoria'daki hükümet binasında katafalka koyulacak. Mandela'nın cenaze töreni köyü Kunu'da gerçekleştirilecek ve burada toprağa verilecek. Cenaze törenine ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth ve Papa Francis de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından liderlerin katılması bekleniyor. Törene sinema, sanat ve spor dünyasından çok sayıda ünlünün yanı sıra apartheid rejiminin son lideri olan ve Mandela'yı hapisten çıkaran eski Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Frederik Willem Klerk'in de davetli olduğu açıklandı.

TERÖR LİSTESİNDEYDİ

Akciğer enfeksiyonu geçirdikten sonra uzun süre tedavi gören Mandela, üç ay önce taburcu edilmişti. Mandela'nın tedavisine evinde devam ediliyordu. Ülkesinde "Madiba" olarak anılan Mandela'nın akciğer enfeksiyonunun arkasında 27 yıllık hapis cezasını çektiği sırada yakalandığı tüberküloz hastalığının olduğu söylenmişti. 1993'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Mandela, bir yıl sonra da ülkesinin cumhurbaşkanı oldu ve 5 yıl görevde kaldı. Mandela 1992'de Türkiye tarafından verilen Uluslararası Atatürk Barış Ödülünü ise insan hakları ihlalleri bulunduğu gerekçesiyle reddetmişti. Mandela, eski ABD Başkanı George W. Bush 2008'de değişiklik yapana kadar ABD'nin terörist listesindeydi. Beyaz azınlığın, siyah çoğunluğu yönettiği ırkçı rejim olan "Apartheid"a karşı verdiği mücadele ile dünyaya ilham kaynağı olan Mandela'nın zorlu hayatı, pek çok filme konu oldu.

ERDOĞAN: SAYGIYLA HATIRLANACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mandela'nın yaptıkları ile Afrika uluslarının olduğu kadar tüm dünya uluslarının hafızasında unutulmaz bir iz bıraktığını, halkı için verdiği onurlu mücadelenin yüzyıllar boyu saygıyla hatırlanacağını belirtti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Mandela'nın, ırkçılıkla savaş, eşitlik, demokrasi ve adalet yolunda verdiği onurlu mücadelesi nesillere ilham vermeye devam edecektir" denildi. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adına Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzasıyla yapılan açıklamada " Mandela tüm dünyada olduğu gibi Kürtlerin yürütmüş olduğu onurlu mücadelede de yaşayacaktır" dendi.

DÜNYA, NELSON MANDELA İÇİN YASTA
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi toplantı sırasında bir dakikalık saygı duruşunda bulunurken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mandela'nın, inanarak, hayal ederek ve birlikte çalışarak insanlık ve adalet için neler yapılabileceğini gösterdiğini söyledi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu önündeki bayraklar, Mandela için çok ender görülen bir uygulamayla yarıya indirildi. AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "yasını tutuyoruz" dedi.
ABD Başkanı Barack Obama, bayrakların yarıya indirilmesi emrini vererek, "Bugün o evine gitti ve biz bu dünyadaki, cesur ve çok iyi bir insanı kaybettik. O, artık sadece bizim zamanımıza ait değil, çağlara ait" dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Derin üzüntü duyuyorum. Halkına ve ailesine başsağlığı dilerim.
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth: Ölüm haberi beni derinden üzdü. O, ülkesi için yorulmadan çalıştı.
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping: Irkçılık rejimine karşı mücadelesinde kazandığı zaferiyle insanlığa büyük katkısı oldu. Fransa'da Eyfel kulesi Güney Afrika renklerinde ışıklandırıldı.
Devlet Başkanı Francois Hollande: Mesajları hiçbir zaman yok olmayacak Onun insanlığa özgürlük ve adalet için verdiği ilham devam edecek.
Hindistan Başbakanı Manmohan Sing: Gerçek bir Gandhiciydi. Bir ihlam kaynağı olacaktır.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro: Madiba sonsuza dek yaşayacaksın.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas: Filistin meselesinde yanımızda duran en cesur ve en önemli dünya liderlerindendi.
Papa Franciscus: İnsalık onuru ve adalet için örnek bir kişiydi. Venezüella, Mısır ve Nijerya'da da üç gün yas ilan edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlük danslarıyla hoşça kal Mandela
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN