Türkiye'nin en iyi haber sitesi

900 metrelik Noel ağacı

Giriş Tarihi: 9.12.2013

1980'den beri İtalya'nın Umbria bölgesindeki Ingino tepesine 800 lamba ve 12 kilometre kablo çekilerek yapılan dünyanın en büyük Noel ağacının ışıklarını, önceki gün Papa yaktı

İtalya'nın Perugia kentinin 50 kilometre uzağındaki Gubbio kasabasındaki Noel ağacı görenleri hayrete düşürüyor. 900 metre uzunluğunda ve 400 metre genişliğindeki ağaç 800 devasa lambadan ve 12 kilometrelik kablodan oluşuyor. Noel ağacının kuyruğu bile 1 kilometrelik alanı kaplıyor.

50 KM. UZAKTAN GÖRÜLÜYOR

1980'de yapılan Noel ağacı 1991'de dünyanın en uzun Noel ağacı olarak Rekorlar Kitabı'na girdi. Ingino tepesinin neredeyse tamamını kaplayan ışık ağacı 50 kilometre uzaklıktaki Perugia'dan bile görülüyor. Işıklandırması o kadar da kolay olmayan Noel ağacının hazırlıkları 3 ay öncesinden başlıyor. Bu işe tahsis edilmiş olan özel bir komisyon gönüllü olarak çalışmak isteyenlerle gerekli çalışmaları yapıyor. Her yıl Aralık'ın 7'sinden Ocak'ın ortalarına kadar yanan Noel ağacının ışıkları geleneksel olarak Papa tarafından yakılıyor. 2011'e kadar kente bizzat gelerek ışıkları yakan Papa, artık teknolojiye ayak uydurarak Vatikan'daki ofisindeyken bir tablet aracılığıyla ışıkları yakıyor. Yılbaşı tatilinde İtalya ve Avrupa'nın birçok bölgesinden ziyaretçiler bu devasa Noel ağacını görmek için Gubbio kasabasına geliyor. Çok fazla elektrik tükettiği için çevreciler tarafından sık sık eleştirilen Noel ağacı iki senedir güneş enerjisi ile elektriğini kendisi üretiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
900 metrelik Noel ağacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN