İşte Suriye'deki direniş komutanları

Suriye'de, Esad rejimine muhalif gruplar ve Suriye ordusu arasında çatışmalar hız kesmeden devam ediyor Peki rejim karşıtı birlikleri yönetenler kimler ve hangi gruplara komuta ediyorlar? İşte bazı öne çıkan isimler

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Halk ayaklanması olarak başlayıp kısa sürede iç savaşa dönüşen Suriye krizinde, Beşar Esad yönetiminin muhaliflere uyguladığı baskı da giderek artıyor. ABD istihbarat raporlarına göre binden fazla muhalif grubun bulunduğu ülkede, muhalifler, ortak düşmanları olan Beşar Esad yönetimine karşı ortak hareket edememekle suçlanıyor. En güçlü silahlı grupların El Kaide ile bağlantılı gruplar olduğu kaydedilirken, yaklaşık 3 yıldır devam eden çatışmalar sırasında öne çıkan bazı komutanlar, direnişte en ön saflarda yer alıyor.

HASAN ABBUD
Daha çok Suriye'nin kuzeyindeki Şam'ın Özgürleri (Ahrar el Şam) adlı grubun lideri olan Abbud, Suriye Ulusal Koalisyonu'nu ve ülke içindeki diğer Batı destekli muhalif grupları tanımıyor. Merkezi Şam'da bulunan bir askeri konsey vasıtasıyla diğer silahlı gruplarla diyalog içinde bulunduğu düşünülen Ahrar el Şam'ın lideri Abbud, Suriye'de sahada rejime karşı mücadele veren komutanların en önemlilerinden biri olarak kabul ediliyor.

ZAHRAN ALLUŞ
50'den fazla tugayı bünyesinde barındıran İslam Ordusu (Ceyş el İslam) grubunun komutanı olan Zahran Alluş'un Suudi Arabistan tarafından desteklendiği belirtiliyor. Suudi Arabistan'da yaşayan Abdullah Muhammed Alluş adlı bir din adamının oğlu olan Zahran Alluş, 2011'de Suriye'de hapisten çıktıktan sonra rejime karşı aktif mücadeleye katıldı. Alluş'un liderliğini yaptığı cephenin bayrak rengi ise siyah.

AHMED EL ŞEYH
Ebu Aişe adıyla da tanınan Ahmed el Şeyh, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren Sukur el Şam adlı silahlı grubun komutanı. Özellikle İdlib ve çevresinde etkili olan Sukur el Şam'ın, diğer silahlı gruplarla sıkı bir koordinasyon içinde olduğu biliniyor.

ABDULKADİR SALİH
Halepli bir tüccarken halk ayaklanmasının başlamasıyla eline silah alıp cepheye koşmak durumunda kalan Abdulkadir Salih, Liva el Tevhid Tugayları'nın komutanlığını yaparken, geçtiğimiz ay yaşamını yitirdi. Kasım ortalarında, Esad rejimine bağlı savaş uçaklarının düzenlediği bir hava saldırısında yaralandıktan sonra Türkiye'ye getirilen Salih, kurtarılamadı. Türkiye ile geliştirdiği sıkı diyalogla tanınan Salih, daha önce Türk televizyonlarındaki çeşitli programlara da katılarak, muhaliflerin stratejilerini anlatmıştı. Salih, Suriye ordusu ve Hizbullah birliklerinin birlikte saldırı düzenlediği Kusayr kasabasındaki çatışmalara da katılmıştı.

BEŞŞAR ZUABİ
Suriye'nin güneyinde ve halk ayaklanmasının başladığı Dera çevresinde etkili olan Liva el Yermuk Tugayı'nın komutanlığını yapan Beşşar Zuabi, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı olarak hareket eden isimlerden biri. Zuabi, sahada silahlı mücadele verdiği halde, Beşar Esad sonrası dönemde ülkede şeriat rejiminin kurulmasına karşı olan birkaç komutandan biri olmasıyla tanınıyor.

VE DİĞERLERİ...

Bu isimlerin dışında, Suriye'de mücadele veren başlıca komutanlar ve liderlerle komuta etikleri gruplar da şunlar: El Kaide ile direkt bağlantılı Nusra Cephesi'nin komutanı Ebu Muhammed el Culani, El Kaide'nin kendisinden uzaklaştığını ilan ettiği Irak ve Şam İslam Devleti grubunun komutanı Ebu Bekir Bağdadi, PKK'nın Suriye kolu olarak bilinen PYD'nin lideri Salih Muslim, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinde El Kaide'ye karşı mücadele eden Kürt militan grubu YPG'nin lideri Sipan Hemo ve Faruk Tugayları Grubu'nun lideri Ebu Sayeh Cuneydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Suriye'deki direniş komutanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN