Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Susuzluğa muhteşem çözüm

Avustralyalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, okyanusların tabanının altında devasa boyutlarda tatlı su rezervleri bulunduğunu ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 9.12.2013 13:03 Güncelleme Tarihi: 9.12.2013 14:42
Avustralya'daki Ulusal Yeraltı Suları Araştırma ve Eğitim Merkezi'nden (NCGRT) bilim adamlarınca yapılan araştırma, yeni bulunan rezervlerin barındırdığı tuz oranı düşük su miktarının yarım milyon kilometreküpü bulduğunu gösterdi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın yazı heyetine başkanlık eden Flinders Üniversitesi'nden Dr. Vincent Post, bu miktarın 1900 yılından itibaren dünyadaki yeraltı kaynaklarından elde edilen su miktarından 100 kat fazla olduğunu söyledi. Post, Avustralya, Çin, Kuzey Amerika ve Güney Afrika açıklarını içine alan sahadaki deniz yataklarının altında bulunan su miktarının, bazı bölgelerin onlarca yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek boyutta olduğunu belirtti.

Deniz tabanlarının altında bazı nadir ve özel koşulların oluşması halinde tatlı su bulunabileceğinin yeraltı suları sahasında araştırma yapan bilim adamlarınca bilindiğini belirten Post, deniz tabanı altında tatlı ve tuz oranı düşük su barındıran su katmanlarının aslında son derece sık rastlanan bir olgu olduğunu, yaptıkları araştırmanın bunu ortaya çıkarması açısından önem taşıdığını kaydetti.

Yeni bulunan rezervlerdeki suyun tuzluluk oranının deniz suyuna oranla çok daha düşük olduğuna işaret eden Post, deniz suyunun tuzdan arındırılması için gerekenden daha az enerji harcanarak bu suyun içme suyu haline getirilebileceğini dile getirdi. Yaptıkları keşfin, dünyadaki kısıtlı tatlı su kaynaklarının tükenme tehdidi altında olması nedeniyle oldukça heyecan verici olduğunu ifade eden Post, bu sayede kuraklıkların ve kıtasal ölçekteki su sıkıntılarının etkisinin azaltılabileceğini vurguladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Susuzluğa muhteşem çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN