Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Kaide'ye karşı sosyal formül

Giriş Tarihi: 10.12.2013

Suriyeli ılımlı muhalif gruplar, halkın El Kaide çizgisine kaymasını ve aşırıları desteklemesini engellemek için sosyal hizmetlere ağırlık vermeye başladı

Halk ayaklanmasının iç savaşa dönüştüğü Suriye'de muhalifler arasındaki ayrışmalar da günden güne derinleşiyor. Ilımlı ve çoğunluğu Batı destekli muhalif gruplar, insanların El Kaide çizgisine kaymasını engellemek için, sivil halka yardım ve desteği yoğunlaştırma kararı aldı. İngiliz gazetesi The Independent'in haberine göre, ılımlı muhalifler, kendi kontrolleri altında bulunan bölgelerde halkın bir yerel yönetimden beklediği her türlü hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Şimdiden yardım faaliyetleri ve altyapı çalışmalarıyla insanların acil ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösteren ılımlılar, Suriye halkının El Kaide ve benzeri yapılanmaların zihniyetini kabullenmeyeceğini savunuyor. Irak ve Şam İslam Devleti ile Nusra Cephesi'nin birçok bölgede sıradan halka acil ihtiyaçlar üzerinden ulaştığını savunan muhalifler, bu örgütlerin bu sayede insanları kendi saflarına çekmeyi başardığını belirtti.

MUHALİFLERE KURS

Gazeteye açıklamalarda bulunan Suriye Ulusal Askeri Konsey yetkililerinden biri, "El Kaide ve diğerleriyle sadece askeri yönden savaşamayacağımızın farkındayız. Sosyal yönden de çabalarımızı artırıp insanları kazanmaya çalışacağız. Bu yöndeki gayretlerimizi iki katına çıkarıyoruz" dedi. Beşar Esad rejimine karşı faaliyetlerini yurtdışında sürdüren bir grup ise, Hollanda hükümeti tarafından verilen barış müzakerelerinin nasıl yapılacağı konulu kursa katıldı. Beş gün devam eden kursun Lahey'de düzenlendiği ve katılımcı muhalefet temsilcilerine 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak olan konferans için taktik bilgilerin verildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Kaide'ye karşı sosyal formül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN