Kuzey Kore'deki enişte buharlaştı!

Giriş Tarihi: 10.12.2013

Başkan Jong Un'un eniştesi Song-Thaek yolsuzluk ve karşı devrim suçlamalarıyla apar topar yakalanıp sınır dışı edildi. Thaek, Kuzey Kore'nin iki numaralı adamıydı

Dünyanın en kapalı toplumu olarak bilinen Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong Un, yolsuzluk yaptığı iddiasıyla rejimin iki numaralı ismi olarak bilinen eniştesi Jang Song-Thaek'i İşçi Partisi toplantısı sırasında tutuklattı. Komünist rejimle yönetilen Kuzey Kore'den dün yapılan açıklamada Kim Jong Un'un eniştesinin görevinden alındığı yönde çıkan haberler doğrulandı. Kim Jong Un'un siyasi olarak rakibi ve gücü paylaştığı kişi olarak bilinen enişte Jang Song- Thaek'in sınır dışı edildiği ve iki danışmanın da idam edildiği bildirildi.

ÜLKENİN İKİNCİ ADAMDI
Kuzey Kore resmi televizyonunda yayımlanan görüntüde enişte Jang Song-Thaek'in askerler tarafından tutuklanarak İşçi Partisi binasından yaka paça dışarı atıldığı görüldü. Yapılan açıklamada ise enişte Jang Song-Thaek'in sınır dışı edilmesine sebep olarak uyuşturucu kullandığı, kadın düşkünü olduğu, başka para birimleri üzerinden kumar oynadığı ve yolsuzluk yaptığı iddiaları gösterildi. Kuzey Kore resmi haber ajansı da başkanlıktan sonra en yüksek mevki olan Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten enişte Jang Song- Thaek'in yönetimi ele geçirebilmek için karşı bir devrim hazırlığı içerisinde olduğunu iddia etti. İdam edilen iki danışmanının da hem yolsuzluk faaliyetlerinde hem de başkan Kim Jong- Un'u devirmek için amca Jang Song- Thaek'e yardım ettiği söylendi.

REFORMCU KANATTAN

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Kookmin Üniversitesi hocası Andrei Lankov'a göre, eniştesini mutlak hakimiyetine engel olarak gören Kim Jong-Un, son hamlesiyle gücünü daha da artırdı. İngiltere'deki Leeds Üniversitesi hocalarından Adam Cathcart ise eniştenin reform yanlısı olduğunu söyleyerek, bu durumda Kuzey Kore'nin kendini tecrit etme politikalarının devam edeceğini ifade etti. Eniştenin Kuzey Kore içerisinde dış yatırımcılara açık bölgeler oluşturmak istediğini belirten Cathcart, Kim Jong- Un'un mutlak hakimiyeti altındaki bir Kuzey Kore'nin bu tarz açılımlar yapmayacağını belirtti. Kuzey Kore politikasında oldukça etkili bir yere sahip olan Jang Song-Thaek, Devlet Başkanı Kim Jong-Un'un halasının kocası.

FOTOĞRAFLARDAN SİLİNDİ
Devlet Başkanı Jong Un'un tüm temaslarında yanı başında olan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Nelson Mandela Meydanı... Thaek sınır dışı edilince fotoğraflardan da silindi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore'deki enişte buharlaştı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN