Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaat-i İslami Lideri yarın idam edilecek!

Giriş Tarihi: 10.12.2013 19:07 Güncelleme Tarihi: 11.12.2013 00:04

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Lideri Abdülkadir Molla'nın idamı yarın sabaha( Çarşamba) ertelendi.

1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilen Molla'nın infazı, yarın sabah yerel saatle 10.00'a (TSİ:06.30) kadar ertelendi.
Bu gece asılacağı belirlenen Cemaat-i İslami Lideri Abdülkadir Molla'nın oğlu Mevdudi Molla, "Babamı son kez görmeye gidiyorum" dedi.

Bangladeş Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından bu gece 00.01'de idamına kara verilen Molla'nın oğlu Mevdudi Molla, babasının idam öncesi son kez aile fertleriyle görüştürüleceğini, bunun için Bangladeş'e gideceğini söyledi.

Eğitim gördüğü Malezya'dan Bagladeş'e gitmek için havaalanına hareket ederken AA muhabirine duygularını paylaşan Molla, "İdamın durdurulması önceden mümkün olabilirdi ancak artık çok geç. Bangladeş hükümeti asmakta kararlı ve bundan vazgeçmeyecek" diye konuştu. Duygulanarak konuşmasına devam edemeyen Molla, "Allah'tan tek duam, idamın durdurulması" dedi.

Molla, şu an 23 aile üyesinin hapishanede Abdulkadir Molla ile görüşmek için bir araya geldiğini söyledi.

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Abdülkadir Molla, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilmişti. Partide genel sekreter yardımcısı olarak görev yapan Molla, suçlamaları reddetmiş ve hakkında verilen ömür boyu hapis cezasının iptali için temyiz mahkemesine başvurmuştu.

Ülkedeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Bangladeş'in bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan'la işbirliği yapan ve onların safında yer alanların yargılanması için 2010 yılında Bangladeş hükümeti tarafından kurulmuştu.

Molla'nın ölüm fermanı yasadışı

Abdülkadir Molla'nın avukatı cezanın yasadışı olduğunu bildirdi. Molla'nın avukatı Hüseyin, '' Sadece kararı telaffuz eden Yargıtay hapis yetkililerine ölüm emri gönderebilir. Bir tanığın ifadesi ile birinin cezalandırılması oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Eğer yargı bu temel üzerinde hazırlanıyorsa tanığın bir melek olması gerek'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat-i İslami Lideri yarın idam edilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN