Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya, 29 milyar dolar borcu siliyor

Rusya Sovyetler Birliği döneminden kalma Küba'nın 32 milyar dolarlık borcunun yüzde 90'ının silinmesi konusunda anlaşma sağladı.

Giriş Tarihi: 10.12.2013 15:02 Güncelleme Tarihi: 10.12.2013 15:04
Moskova, Soğuk Savaş yıllarında ABD'ye karşı desteklediği Küba'ya verdiği borçları bugüne kadar tahsil edemedi. Borcun silinmesinin Küba'da Rus yatırımlarının önünü açması bekleniyor.

Rus basınında yer alan haberlere göre borçların silinmesi ile ilgili anlaşma Şubat ayında Küba'da imzalanmıştı. Anlaşmanın parlamentodan onaylanması gerekiyor. Küba Rusya'ya olan 3,2 milyar dolarlık borcunu ise 10 yıl içinde taksitlerle ödeyecek.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Şubat 2013'te Küba'nın başkenti Havana'ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, Küba lideri Raul Castro ile bir araya gelmişti. Görüşmede borcun silinmesi ile ilgili detayların yıl sonuna kadar netleştirilmesinin kararlaştırıldığı ifade ediliyor.

Rus makamlarından borçların silinmesi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ekonomisini canlandırmaya çalışan Küba 3 yıl önce de Çin'den aldığı 6 milayr dolarlık borcu yeniden yapılandırmış, Japonya ise 2012'de 1,4 milyar dolarlık borcu silmişti.

ABD'nin ekonomik ambargo uyguladığı Küba'nın toplam ihracatı sadece 18 milyar dolar. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez yaptırımları barbarca bir soykırım olarak niteliyor. Halkın önemli bir kısmı fakirlik sınırının altında yaşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya, 29 milyar dolar borcu siliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN