Suriye'de iç savaş 1000. gününü doldurdu

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Suriye'de halk ayaklanması dün bininci gününü doldurdu. Birçok kentin harabeye döndüğü ülkede, son rakamlara göre hayatını kaybeden insan sayısı 129 bin 403

Arap Baharı'nın en kanlı dönüşüm sürecine tanıklık eden Suriye'de, halk ayaklanması dün bininci gününü doldurdu. Muhaliflere uygulanan baskının artarak devam ettiği ülkede, birçok kentte de neredeyse taş üstünde taş kalmadı. 22 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan Cenevre konferansının krizi çözmesi umulurken, Beşar Esad rejiminin ülke içindeki ilerlemesi de hızlanıyor. Esad güçleri, Suriye'nin kuzey kesimlerini ellerinde tutan muhaliflere karşı havadan ve karadan operasyonlarını sürdürüyor. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, iç savaşın bininci günü dolayısıyla ayrıntılı bir rapor yayımladı. Raporda Esad güçlerinin saldırıları sonucu 129 bin 403 kişinin hayatını kaybettiği vurgulanırken, bunun 102 bin 759'unun sivil olduğu kaydedildi. Ölenler arasında 12 bin 148 çocuk ile 11 bin 35 kadının da bulunduğu bildirildi. Rapora göre, 9 bini çocuk, 4 bin 500'ü kadın toplam 215 bin kişi ise rejim tarafından tutuklandı. Olayların patlak verdiği 2011 yılı mart ayından bu yana 900 binden fazla binanın yıkıldığı belirtilen raporda, bu binaların içinde hastane, okul, cami ve kiliseleri de bulunduğu açıklandı. Ayrıca eldeki veriler, ülkelerindeki savaştan dolayı 6 milyon 395 kişinin Suriye içinde yer değiştirmek durumunda kaldığını, 3 milyon 600 bin kişinin de yurtdışına kaçtığını ortaya koydu.

20 KATLİAM YAŞANDI

Bir başka muhalif yapılanma olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) da hazırladığı raporda, 33 aydır devam etmekte olan savaş sürecinde 20 adet toplu katliam yaşandığını duyurdu. Rapora göre, Esad yönetimine bağlı grupların bıçak, satır ve kılıç gibi kesici aletleri kullanarak, çoğunluğu kadın ve çocuk 2 bin 885 kişiyi katletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de iç savaş 1000. gününü doldurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN