Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB yanlıları 'Euro Meydan'ı bırakmıyor

Euro Meydan'a müdahale eden Ukrayna özel timi, hükümeti protesto eden AB yanlılarını meydandan çıkarmayı başaramadı. Gösteriler devam ederken, ABD ve AB'den polisin göstericilere güç kullanmaması yönünde uyarılar geldi

Giriş Tarihi: 12.12.2013
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık ve işbirliği anlaşmasına imza atmamasıyla başlayan ve iki haftayı aşkın süredir Bağımsızlık Meydanı'nda devam eden eylemlere önceki gece kolluk kuvvetleri müdahale etti. 21 Kasım'dan bu yana süren AB gösterileri nedeniyle protestocuların "Euro Meydan" adını koyduğu alanda saatler süren arbedede, çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Dokuz gösterici gözaltına alındı. Ancak polis, meydanı bırakmamakta ısrar eden protestocuların direnişini kıramayınca geri çekildi. Eylemciler, gece boyu Kartal (Berkut) timi tarafından yıkılan ve kamu görevlileri tarafından temizlenen barikatları yeniden kurdu. Polis, provokasyonu önlemek için eylemcilere dün şiddet kullanmadı. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da göstericilere karşı güç kullanılmaması çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, yazılı açıklamasında Ukraynalı yetkililerin çevik kuvvet, buldozer ve copla müdahale etmemesini istedi. Eylemciler, Kiev Belediyesi ile Ukrayna Sendika binasının yanısıra Kiev'in ünlü Hreşçcatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı'na sıkışmasına rağmen direnişlerine devam ediyor.

POLİS YIKTI EYLEMCİLER KURDU
Güvenlik güçleri, AB yanlılarından oluşan protestocuların Euro Meydan'da kurduğu barikatları yıktı. Ancak meydanı bırakmayan protestocular, barikatları yeniden kurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB yanlıları 'Euro Meydan'ı bırakmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN