Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapı el değiştirdi ABD yardımı kesti

Suriye'de muhaliflerin aralarındaki çatışma, yardımların kesilmesine neden oldu. Türkiye, Cilvegözü Kapısı'nı kapatırken ABD ve İngiltere teçhizat sevkıyatını durdurdu

Giriş Tarihi: 12.12.2013
Suriye'de geçtiğimiz ay 7 farklı muhalif grubun birleşmesiyle kurulan Cephet-ül İslam (üstte), Türkiye sınırındaki Bab el Hava Sınır Kapısı'nı ele geçirdi. Aralarında Ahrar El Şam, Liva el Tevhid, Liva el Hak gibi grupların da bulunduğu Cephet-ül İslam, sınır kapısı ile bölgedeki cephanelikleri de diğer muhaliflerin elinden aldı. 45 bin savaşçısı olduğu tahmin edilen çatı örgütün bu hareketine karşılık Türkiye, ABD ve İngiltere tedbir amaçlı kararlar aldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Suriye tarafındaki muhalif gruplar arasında yaşanan çatışmalar sebebiyle "Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye'ye geçiş, yolcu ve araç trafiğine kapatıldığını" açıkladı. ABD ise Ankara'daki büyükelçilik sözcüsü aracılığıyla Suriye'ye yapılan teçhizat yardımını kestiğini duyurdu. Açıklamada bölgeye yönelik gıda ve ilaç yardımının bu kesintiden etkilenmeyeceği kaydedildi. ABD önümüzdeki dönemde muhaliflere 250 milyon dolarlık iletişim malzemesi, ulaşım araçları ve tıbbi malzeme vereceğini belirtmişti.

KÖRFEZ: ESAD'SIZ GEÇİŞ

Kuveyt'te gerçekleşen ve dün sonuçlanan 34'üncü Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nden de muhaliflere destek kararı çıktı. Körfez ülkeleri "Kendi halkını öldüren Suriye rejiminin yeni geçiş hükümetinde ve ülkenin geleceğinde herhangi bir rol oynamaması ve başta Hizbullah üyeleri olmak üzere tüm Esad yanlısı savaşçıların ülkeyi terk etmesi gerektiğini" duyurdu. Öte yandan dün alınan Bakanlar Kurulu kararına göre, El Kaide'yle bağlantısı bulunduğu tespit edilen kişi, kuruluş veya organizasyonların Türkiye'de bulunan mal varlıkları donduruldu.

ÖDÜLLÜ AKTİVİSTLER ŞAM'DA KAÇIRILDI
Suriye'nin başkenti Şam'da muhaliflerin kontrolünde olan ancak rejim güçlerinin kuşatması altında bulunan bölgeden 4 aktivistin kaçırıldığı belirtildi. Muhalifler, aktivistleri kimin kaçırdığını açıklamadı. Bilinmeyen bir yere götürülen aktivistlerin Rezzan Zeytuni, Vael Zeytuni, Samira Halil ve Nazım Hamadi oldukları belirtildi. Rezzan Zeytuni'nin eşi olan Vael Zeytunu, Arap Baharı'ndaki rolü nedeniyle Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'nü kazanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapı el değiştirdi ABD yardımı kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN