Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Molla idam edildi

Günlerdir beklenen İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla'nın idamı gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 12.12.2013 18:35 Güncelleme Tarihi: 12.12.2013 20:11
Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla'nın idam edildiği bildirildi.

Bangladeş televizyonları, Molla'nın idam cezasının Dakka'daki bir cezaevinde infaz edildiğini duyurdu. Molla'nın asıldığı, adını açıklamak istemeyen bir istihbarat yetkilisi tarafından da doğrulandı.

BAŞBAKAN ARAYA GİRMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cemaat-i İslami liderlerinden Abdulkadir Molla'nın idam cezasına çarptırılması nedeniyle, bugün Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile telefonda görüşmüştü. Erdoğan, idam cezasının infazına engel olunmasını istemişti.

NEDEN CEZA ALDI?

Ülkenin 1971'de Pakistan'a karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi sırasında işlenen suçların araştırılması için Bangladeş hükümeti tarafından 2010 yılında kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanan Molla, 344 silahsız sivilin öldürülmesini azmettirmek dahil altı suçlamanın beşinden hüküm giyerek 5 Şubat 2013'te ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Bangladeş'in İslami değerleri savunan en büyük partisi olan Cemaat-i İslami'nin genel sekreter yardımcılığını yürüten Molla, suçlamaları reddetmiş ve hakkında verilen ömür boyu hapis cezasının iptali için Temyiz Mahkemesi'ne başvurmuştu. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin hükmünü onayan temyiz mahkemesi, 17 Eylül'de Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezasını idama çevirme kararı almıştı.

Cemaat-i İslami, idam cezasının siyasi bir karar olduğunu belirterek, Molla'nın infazının "korkunç sonuçlar" doğuracağı uyarısında bulunmuştu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay da Molla'nın idam cezasının uluslararası standartları karşılamadığını ifade etmiş, yürütmenin durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Bekir Bozdağ: Haksız idam kararının infazı cinayettir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Molla idam edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN