Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Selim İdris kaçmadı'

SABAH'a konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yetkilisi, Wall Street Journal gazetesinin ÖSO Komutanı Selim İdris'in Türkiye üzerinden Katar'a kaçtığı haberini yalanladı

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Suriyeli muhalif grup Cephetül İslami'nin ÖSO'nun silah depolarını ve ardından Bab el Hava sınır kapısını ele geçirdiği iddialarının ardından bir iddia da Wall Street Journal gazetesinden geldi. ÖSO Genelkurmay Başkanı Selim İdris'in Suriye'yi terk ederek Türkiye üzerinden Katar'a kaçtığını yazan gazete, İdris'in Cephet-ül İslami tarafından zorla Suriye'den çıkartıldığını ileri sürdü. ABD'nin İdris'in derhal Suriye'ye dönmesini istediği ifadelerine yer verilen haberde ÖSO'nun radikal İslamcıların baskısı altında yok olmaya başladığı yorumu yapıldı. SABAH'a konuşan ancak güvenlik gerekçesiyle adını vermek istemeyen ÖSO yetkilisi, Wall Street Journal'ın iddialarını yalanlayarak, bu bilgilerin resmi olmayan bir Facebook sayfasından alındığını savundu. Selim İdris'in Suriye'den kaçmadığını, Türkiye-Suriye sınırı arasındaki bir bölgede Cephet-ül İslami komutanlarıyla Esad rejimine karşı işbirliği için görüşmeler yaptığını belirten yetkili ÖSO ile Cephet-ül İslami arasında çatışmalar yaşandığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

MASADA HERKES OLACAK

Cephet-ül İslami'nin Türkiye sınırının karşısında Bab el Hava'da ÖSO'ya ait silah depolarını ele geçirmediğini ifade edip koruma amaçlı bölgeye geldiklerini savundu. Cephet-ül İslami ile ÖSO'nun iki ayrı güç olarak rejime karşı savaştığını dile getiren yetkili ÖSO'nun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi radikal İslamcı gruplarla çatıştığını belirtti. Öte yandan Suriye krizine çözüm bulabilmek için 22 Ocak'ta düzenlenecek olan Cenevre 2 Konferansı'na ÖSO temsilcileri, Rusya, ABD, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da aralarında bulunduğu 32 ülke temsilcisinin yanısıra Hama katliamından sorumlu tutulan Beşar Esad'ın muhalif amcası Rıfat Esad'ın da katılması bekleniyor.

KİLİT KONU ESAD
ÖSO Suriye'de savaşın sona ermesi için Esad'ın görevi bırakmasını şart koşacaklarını söylerken Şam yönetimi ise konferans sonrası yönetim değişikliği için bir geçiş süresi öngörüldüğü takdirde Beşar Esad'ın bu dönemde başkan olarak kalacağını açıkladı.

SURİYELİ MÜLTECİLER KARA KIŞA TESLİM
Lübnan'ın kuzeyindeki kötü hava koşulları en çok Suriyeli mültecileri vurdu. Çadırların çetin kış şartlarına dayanıklı olmaması sebebiyle en az 2 çocuk donarak öldü.

Yusuf Selman İNANÇ/DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Selim İdris kaçmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN