Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört saldırı kesin

BM müfettişleri, Genel Sekreter Ban'a sundukları nihai raporda, Suriye'deki yedi bölgeden dördünde kimyasal silah kullanıldığını belirtti; ancak raporda olayın faillerinden söz edilmedi

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları incelemek için 1 Ekim'den bu yana çalışmalarını sürdüren Birleşmiş Milletler (BM) müfettişleri nihai raporunu tamamladı. Araştırma sonuçlarına göre, yedi bölgeden dördünde sivillere ve askerlere karşı kimyasal silah kullanıldığı kesinleşirken, bir yerde muhtemelen kullanıldığı, iki yerde ise herhangi bir delile rastlanmadığı belirtildi. Hazırlanan rapor, teftiş heyetinin lideri Prof. Dr. Ake Sellström tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a sunuldu. Kimyasal saldırıyı kimlerin düzenlediği bilgisine yer verilmeyen raporda Guta, Han el Asel, Sarakib ve Eşrefiye bölgelerinde söz konusu silahların kullanıldığı belirtildi. Cubar'da kimyasal silahların kullanıldığı iddiasının ihtimal düzeyinde kaldığı kaydedilirken, Bahariye ve Şeyh Maksud'da ise kanıta rastlanmadığı açıklandı. Şam'a yakın Doğu Guta bölgesindeki sivillerden elde edilen bulgular ışığında, saldırılarda sarin gazının kullanıldığı vurgulandı. 21 Ağustos'taki saldırıdan özellikle kadınların ve çocukların etkilendiği belirtilirken, saldırılardan yaralı olarak kurtulan hastaların kan ve idrar örneklerinde sarin gazı bulunduğu duyuruldu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un, kendisine iletilen rapordaki bilgileri pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağı açıklandı.

ILIMLILARA DESTEK

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Suriye'de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Komutanı Selim İdris ve diğer ılımlı muhalif grupları desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Pentagon'da basın toplantısı düzenleyen Hagel, ÖSO'ya ait karargâh ve depoların diğer muhalif gruplarca ele geçirildiğine dair haberleri hatırlatarak, "Son birkaç günde olanlar, durumun ne kadar karmaşık ve kestirilemez olduğunun yansıması. Bunu General İdris ve ılımlı muhalefetle ele almamız ve üstesinden gelmemiz gerekiyor" dedi.

DONARAK ÖLDÜLER

Suriye'de etkisini göstermeye başlayan şiddetli kış şartları nedeniyle, Beşar Esad rejiminin kontrolünde bulunan Halep Merkez Cezaevi'nde bazı mahkûmların donarak öldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözleme Örgütü'nden yapılan açıklamada, donma olaylarından sonra 350 tutuklunun serbest bırakıldığı belirtildi.

SON 40 YILIN EN ŞİDDETLİ KIŞI
Ortadoğu'da son 40 yılın en şiddetli kışı yaşanıyor. Suriye içinde, Lübnan ve Ürdün'de bulunan mülteci kamplarındaki insanlar büyük zorluklarla karşı karşıya. Soğuk nedeniyle en az 12 kişi donarak öldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört saldırı kesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN