İngiliz casusu yakalandı

Giriş Tarihi: 14.12.2013 15:35

İran, casus olduğu şüphesi ile bir kişiyi gözaltına aldı.

İran, İngiliz istihbarat teşkilatı MI6 için casusluk yaptığı gerekçesiyle ülkenin güneyindeki Kerman kentinde bir kişiyi göz altına aldı.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Kerman Devrim Mahkemesi Başyargıcı Dadhoda Salari, şüphelinin, aylar süren istihbarat operasyonun ardından yakalandığını söyledi.

"Söz konusu şüphelinin, İngiliz istihbarat ajanları ile ülke içinde ve dışında 11 defa buluştuğu, görüşmelerde ajanlara İran ile ilgili bilgi aktardığı ve ajanlardan strateji ve direktif aldığı saptanmıştır" diyen Salari, şüphelinin şimdiye kadar MI6 için çalışan 4 ajanla buluştuğunu ve istenilen bilgileri topladığını ifade etti.

Sorgulamanın devam ettiğini belirten Salari, şüphelinin suçunu itiraf ettiğini kaydetti.


İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: "İSTİHBARAT KONULARIYLA İLGİLİ YORUM YAPMIYORUZ"

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İran'ın İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı gerekçesiyle bir kişiyi gözaltına almasıyla ilgili, "istihbarat konularıyla ilgili yorum yapılamayacağını" bildirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA, ülkenin güneyindeki Kerman kentinde İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için casusluk yaptığı gerekçesiyle bir kişinin gözaltına alındığını bildirmişti.

İngiliz istihbaratı için casusluk yaptığı iddia edilen kişinin milliyeti ve kimliği açıklanmazken, İngiliz yayın kurumu BBC, "İran'ın sıklıkla başka devletler için çalıştığını iddia ettiği kişileri casus oldukları gerekçesiyle gözaltına aldığına ve çoğunlukla birkaç ay sonra bu kişileri salıverdiğine" dikkati çekti.


MASLAHATGÜZAR BU HAFTA LONDRA'DAYDI

İngiltere ile İran arasındaki diplomatik ilişkilerde son dönemde iyileşme yaşanmıştı. İki ülke karşılıklı olarak "yerleşik olmayan" maslahatgüzar görevlendirmişti.

İngiltere'den İran'a iki yılı aşkın aradan sonra geçen hafta ilk kez gerçekleşen diplomatik ziyaretin ardından, İran'ın "yerleşik olmayan" Londra Maslahatgüzarı Muhammed Hasan Habibullahzade de bu hafta İngiltere'ye gelmişti.

İran'ın başkenti Tahran'daki diplomatik temsilciliklerinin 2011 yılında bir grup öğrenci tarafından basılması ve altı elçilik görevlisinin rehin alınmasının ardından İngiltere, bu ülkedeki büyükelçiliğini kapatmıştı.

İngiltere'nin, nükleer programı dolayısıyla aldığı yeni yaptırım kararının ardından Tahran Büyükelçiliğine düzenlenen saldırı, 1979 yılındaki İran İslam Devrimi'nden sonra iki ülke arasında yaşanan en kötü kriz olarak nitelendirilmişti.

Birleşik Krallık, İran Cumhurbaşkanlığına Hasan Ruhani'nin seçilmesiyle başlayan ikili ilişkilerdeki yumuşama sürecinde bu ülkeye yerleşik olmayan maslahatgüzar atama kararı almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz casusu yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN