Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'da Meclisi kuşatma eylemi

Giriş Tarihi: 14.12.2013 22:05 Güncelleme Tarihi: 14.12.2013 22:05
İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle kendiliğinden ortaya çıkan ve ''Öfkeliler'' olarak adlandırılan halk hareketinin Meclisi kuşatma eylemi sona erdi.

''Meclisi kuşatma'' adıyla izinsiz olarak gerçekleştirilen gösteri olaysız biterken, polisin çok geniş güvenlik önlemi alması, 2 saat süren eylemin en göze çarpan unsuru oldu. Yaklaşık 1000 gösterici için 1500'e yakın polis görev yaptı. Meclis binasını çevreleyen tüm yolları demir parmaklıklarla kapatan polis, gösterinin gerçekleştiği Meclisin 200 metre kadar yakınındaki Neptün Meydanı'nda geniş güvenlik önlemi aldı.

Neptün Meydanı'ndan Meclise doğru giden yoldaki demir barikatın üzerine ,''Faşitler geçemeyecek'' yazılı bir pankart asan göstericiler, İspanyol hükümeti tarafından geçen hafta Meclise sunulan ''Vatandaş Güvenliği'' adlı yasa tasarısının çekilmesini istedi.

Hükümet binaları, yüksek mahkemeler, havaalanı, nükleer santral gibi yerlerde izinsiz gösteri yapılmasına ve bu sırada polise hakaret edilmesine 30 bin avroya kadar para cezası öngören tasarıya karşı çıkan göstericiler, eylemde, ''İfade özgürlüğü'', ''Sesim benim onurumdur'', ''Halkın sesi yasa dışı değildir'', ''Demokrasi'' sloganları attı.

İspanya'da ''Meclisi kuşatma'' eylemlerinin ilki 25 Eylül 2012'de gerçekleşmiş, çıkan olaylarda 25 kişi yaralanmış, 64 kişi gözaltına alınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da Meclisi kuşatma eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN