Jüpiter'in uydusu buhar püskürtüyor

Jüpiter'in uydusu Europa'da sıcak su kaynakları keşfedildi. Dev gezegenin yerçekimi kuvvetiyle buhar püskürten Europa'da, yaşam olasılığı araştırılıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2013
NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu'nun yakaladığı görüntülerden elde edilen bilgilere göre, Jüpiter'in uydusu Europa'nın yüzeyindeki gayzerler (düzenli veya düzensiz aralıklarla, suları yukarı doğru fışkırarak patlama yapan sıcak su kaynakları) dev gezegenin yerçekimi kuvveti sayesinde bir sünger gibi sıkışıp su püskürtüyor. Bu sıkışmanın etkisiyle de gayzerlerden 200 kilometre uzunluğa erişen su buharı çıkıyor. Püsküren su buharının uzunluğu, Everest'in yaklaşık 20 katına denk geliyor. Bilim insanları, Science dergisinde yayımlanan araştırmayla gözlenen Europa'nın jeofiziksel faaliyetlerinin, uydudaki yaşam olasılığını güçlendirdiğini belirtti. Araştırmayı yürüten uzmanlardan biri olan ABD'nin Southwest Araştırma Enstitüsü'nden Lorenz Roth, "Heyecan verici bir keşif yaptık. Aldığımız sonuçlar beklediğimizden çok daha belirleyici" dedi.

VOYAGER FARK ETMİŞTİ

65 milyon yıllık yaşıyla Güneş Sistemi'nin en genç gök cisimlerinden olan Europa'daki su buharı, ilk kez 1977'de uydunun yanından geçen Voyager uzay aracı tarafından fark edilmiş, ancak bu tespit doğrulanamamıştı. Jeofiziksel olarak halen aktif olduğu belirlenen Europa'da şimdi yaşam olasılığı üzerinde duruluyor. NASA Jet İtiş Gücü Laboratuvarı'ndan Robert Pappalardo, "Europa'da hayat olup olamayacağını araştırmak için daha fazla gözlem gerek" dedi. Güneş Sistemi'nde su püskürttüğü tespit edilen tek gök cismi Europa değil. Satürn'ün yüzeyi çiziklerle kaplı olan Encedalus adlı uydusunun da güney kutup bölgesinden su püskürttüğü belirlenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jüpiter'in uydusu buhar püskürtüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN