Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal Demokratlar koalisyona evet dedi

Sosyal Demokrat Parti üyelerinin yüzde 75,96'sı Hristiyan Birlik Partileri ile yapılan koalisyon sözleşmesine yeşil ışık yaktı.

Giriş Tarihi: 14.12.2013 19:10
Almanya'da 22 Eylül'de yapılan genel seçimlerden birinci çıkan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile koalisyon sözleşmesi üzerine anlaşan Sosyal Demokrat Parti'nin üyeleri de söz konusu sözleşmeye yeşil ışık yaktı.

Koalisyon sözleşmesinin kabul edilmesi için yapılan oylamada SPD üyelerinin yüzde 75,96'sının ''evet'' oyu kullandığı açıklandı.

Oylamaya 474 bin 820 üyeden 369 bin 680'nin katıldığı, ancak 31 bin 800 oyun, mükerrer oy kullanmayı engelleyecek yemin yerine geçen beyannamenin oy pusulası ile gönderilmemesi veya diğer bazı hatalardan dolayı dikkate alınmadığı belirtildi.

Toplam 337 bin 880 oyun sayıldığı, bunlardan 256 bin 643'ünün ''evet'', 80 bin 921 üyenin de ''hayır'' oyu olduğu bildirildi. 316 oy ise geçersiz sayıldı.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, sonucun açıklanmasından önce yaptığı açıklamada, koalisyon sözleşmesinin tüm parti üyelerinin oylamasına sunulduğunu hatırlatarak, SPD'nin canlı bir parti olduğunu gösterdiğini belirtti.

''Bugün sadece sosyal demokrasinin değil, Almanya'nın demokrasi tarihine geçecek'' diyen Gabriel, bugünün demokrasinin bayramı olduğunu kaydetti.

Oylama ile partiler için standartlar getirdiklerini vurgulayan Gabriel, partide demokrasinin olduğunu, son haftalar ve aylarda daha önce olmadığı kadar çok sosyal demokrat olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Gabriel, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'i ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Horst Seehofer'i telefonla arayarak oylama sonucunu bildirdiğini kaydetti.

Böylelikle CDU Genel Başkanı Merkel'in başbakanlığında CDU/CSU ile SPD hükümetinin kurulmasının yolu açılmış oldu.

Almanya tarihinde ilk kez bir parti, koalisyon sözleşmesini delegelere değil de tüm parti üyelerinin oyuna sundu.

CDU ve CSU, SPD ile hazırlanan koalisyon sözleşmesini daha önce kabul etmişti.

Partiler bakanlıklara hangi isimlerin geleceğine ilişkin yarın resmi açıklama yapacak.

Başbakan Merkel'in, 17 Aralık'ta Federal Meclis'te (Bundestag) yemin etmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal Demokratlar koalisyona evet dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN