5.5 milyon çocuk tehlike altında

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Suriye'deki krizden etkilenen 5.5 milyondan fazla çocuğun çetin kış şartları yüzünden tehlike altında bulunduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Ortadoğu ülkeleri son 40 yılın en çetin kışını yaşarken, Suriye'deki iç savaş nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan mülteciler, şiddetli soğuklardan en çok etkilenen kesimlerin başında geliyor. Ülke içinde ve özellikle Lübnan'la Ürdün'deki kamplarda kadın, çocuk ve yaşlıların büyük zorluk çektiği kış şartlarında, uluslar arası kurumlar da yardım çağrılarını yoğunlaştırdı. Son bir hafta içinde kamplarda yaşayan en az 15 kişi donarak yaşamını yitirirken, Beşar Esad rejiminin birçok bölgeye erişime izin vermemesinin, yaşanan insanlık dramını ağırlaştırdığı kaydediliyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), son yıllarda görülmemiş derecede ağır kış koşulları yüzünden, yardıma muhtaç çocuk sayısının geçtiğimiz yıla göre 4 kat arttığını belirtti. UNICEF Sözcüsü Marixie Mercadoi, Suriye içinde ve dışında 5.5 milyon savunmasız çocuğun şiddetli soğukla karşı karşıya kaldığını söyledi. Mercadoi, "Geçen yıl aralık ayında, krizden etkilenen çocuk sayısı Suriye içinde 1.1 milyon, dışındaysa 232 bindi. Bu yıl sonunda ise bu rakamlar en az 4.3 milyon ve 1.2 milyon olarak tespit edildi" açıklamasında bulundu. UNICEF'in, ekim ayının başından beri Suriyeli çocukları daha iyi şekilde kışa hazırlamak için mümkün olduğunca hızlı davrandığını kaydeden Marixie Mercadoi, mültecilerin barındığı çadırlara battaniye, plastik örtü, kışlık giyim ve temizlik malzemesi sağlandığını belirtti.

3 YAŞINDAKİ BEBEK ÖLDÜ

Dün de şiddetli soğuk nedeniyle Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar bölgesinde 3 aylık Suriyeli bir bebek hayatını kaybetti. Şiddetli soğuktan etkilenerek rahatsızlanan Muhammed Raad adlı bebeğin, yüksek ateş ve nefes darlığı şikâyetiyle yakındaki bir hastaneye kaldırılırken yolda öldüğü açıklandı. Bebeğin babasının, çadırda soba kurduğu, ancak yakmak için mazot bulamadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5.5 milyon çocuk tehlike altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN