Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet başkanlığı için iki kadın yarışıyor

Giriş Tarihi: 15.12.2013 20:06

Şili'de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda iki kadın aday ve eski dost yarışıyor.

Devlet başkanını belirleyecek ikinci turda, sosyalist Michelle Bachelet (62) ve merkez sağdan Evelyn Matthei (60) karşı karşıya gelecek.

Yaklaşık 17 milyon nüfuslu ülkede 13 milyondan fazla kayıtlı seçmen bulunuyor.

Oy kullanma işlemi TSİ 23.00'te sona erecek.

Eski Devlet Başkanı Bachelet, seçimde favori gösteriliyor.

Adaylardan hiçbirinin geçen ay yapılan ilk turda oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamaması nedeniyle ikinci tura gidilmiş, Bachelet, oyların yüzde 47'sini, Matthei de yüzde 25'ini almıştı.

Michelle Bachelet ve Evelyn Matthei'nin çocukluk arkadaşı oldukları ve Augusto Pinochet yönetimi sırasında yollarının ayrıldığı biliniyor.

Asıl mesleği çocuk doktorluğu olan Bachelet, 2006-2010 arasında Şili'nin ilk kadın devlet başkanı olmuştu. Sosyalist Parti, Hristiyan Demokratlar ve Komünistler ittifakının liderliğini yapan Bachelet, kampanyasını, zenginlerle yoksullar arasındaki uçurumu daraltmayı hedefleyen politikalar üzerinden yürütmüştü.

Evelyn Matthei ise Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın politikalarının devamı çağrısında bulunuyor.

Şili'de 1973-1990 yıllarında iktidarda olan General Augusto Pinochet döneminde siyaseten fikir ayrılığı yaşayan generallerin kızları olan Bachelet ve Matthei, 1950'lerde babalarının çalıştığı hava üssünde komşuydu.

Pinochet yönetiminde Matthei'nin babası bir askeri okulun yönetimine getirilirken, Bachelet'in işkence gören babası kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet başkanlığı için iki kadın yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN