Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Uğurlu' Dünya'ya döndü

İran'ın dün uzaya yolladığı ikinci maymun da 120 kilometrelik bir yolculuğun ardından sağ salim Dünya'ya döndü. Batı ise hız verilen uzay projesinin İran'ın nükleer silah çalışmalarına zemin oluşturabileceği endişesini taşıyor

Giriş Tarihi: 15.12.2013
İran, uzaya astronot gönderme projesinin bir ön adımı olarak, dün sabah dünya yörüngesine yolladıkları maymunun yeryüzüne sağ salim dönüş yaptığını açıkladı. İran devlet televizyonu roketin fırlatılış anının yanı sıra, 15 dakikalık uzay görevini tamamlayıp dünyaya döndüğü söylenen maymun 'Fargam'ın (Uğurlu) görüntülerini de yayımladı. Haberde, yeryüzünden 120 kilometre yüksekliğe çıkan uydunun 15 dakika içinde başarıyla geri döndüğü belirtildi.

NEDEN MAYMUN?
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de "Allah'ın izni ve İranlı uzay araştırmacıların yoğun çabaları sayesinde, ülkemizin uzaya yolladığı ikinci canlı olan Fargam'ı taşıyan, Pajoheş (Araştırma) adlı roket, görevini başarıyla yerine getirmiştir" diyerek araştırma ekibini kutlayan bir mesaj yayımladı. Pajoheş uzay kapsülüyle birlikte, İran'ın ilk kez sıvı yakıt kullanan bir uzay aracı ürettiği de bildirildi. Sıvı yakıtın amacı, daha düşük ivme ve türbülans sağlayarak kapsül içindeki canlının daha az zarar görmesini sağlamak... Araştırmanın kapsülün içindeki değişiklikleri ve maymuna bağlanan EKG cihazı sayesinde canlıdaki biyolojik bulguları saptamayı hedeflediği de açıklandı. İran'��n uzay yolculuğu için ikinci kez bir maymunu tercih etme nedeni de böylesi bir uzay yolculuğunun olası fiziki etkileri konusunda fikir sahibi olmak. Öte yandan İran'ın bu hamlesi geçen ay İran'la tarihi bir nükleer anlaşma imzalayan Batılı devletleri tedirginliğe sürükledi.

İRAN: AMAÇ TAMAMEN BARIŞÇIL
Uzmanlar İran'ın uzay araştırmalarının, uzun menzilli füze teknolojileriyle doğrudan bağlantılı olduğunu söylüyor. Batılı devletlerin endişesi, uzaya roket yollayabilen bir ülkenin, uzun menzilli nükleer başlıklı füzeler de üreterek, geniş bir coğrafyayı tehdit etmesi. İran ise nükleer ve uzay araştırmaları programlarının tamamen barışçıl amaçlar güttüğünü savunuyor. İranlı yetkililer nükleer programın sadece enerji üretimine yoğunlaştığını, uzay araştırmalarının ise bilimsel amaç güttüğünü söylüyor.

İLKİ OCAKTA GİTMİŞTİ
İran geçen ocak ayında da uzaya bir maymun yollamıştı (sağda). Fakat maymunun görev öncesinde çekilen fotoğraflarıyla, iniş yaptıktan sonraki fotoğraflarının birbirini tutmaması şüphe uyandırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uğurlu' Dünya'ya döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN