Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı sutyen tak stresten yeme!

Stres ve benzeri duygu değişimleri nedeniyle aşırı yemek yiyen kadınlara Microsoft'tan müjde! Firma, terleme, kalp ritminde değişim gibi durumları ölçerek sahibini uyaran akıllı sutyenler geliştiriyor

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Amerikan teknoloji devi Microsoft'un bin 100 çalışanıyla 12 yıldır farklı fikirler üzerine projeler üreten araştırma ekibinden yine heyecan verici bir ürün haberi geldi. Ekibin üzerinde çalıştığı yüzlerce projeden biri olan "Akıllı Sutyen" hakkında kamuoyuna ilk bilgiler yayımlanan bir makaleyle verildi. "Akıllı Sutyen" projesinin çalışma prensibi kadınların stress ve benzeri nedenlerden kaynaklanan duygu değişimlerini ürüne yerleştirilen ve EDA (elektrodermal aktivite) ile EKG (elektrokardiografi) ölçümü yapan sensörlerle tespit etmek. Bu da duygu değişimleri olduğu zaman kadınları uyararak aşırı yemek yemelerini önlüyor.

ERKEKLER İÇİN DE ÜRETİLEBİLİR Mİ?
Sensörler sayesinde elde edilen bilgiler kişinin cep telefonuna fazla yenilmemesi için bir uyarı mesajı olarak gönderiliyor. ABD'den New York ve Rochester üniversiteleri ile İngiltere'den Southhampton Üniversitesi'nin destek verdiği proje aslında Microsoft ekibinin "Duygu Bilgisayarcılığı" adını verdiği kapsamlı çalışmanın bir parçası. Ekip gelecekte kişilerin duygularını raporlayabilecek teknolojik cihazlar üretmeyi hedefliyor. Microsoft ekibi benzer bir cihazın erkekler için de üretilip üretilemeyeceği sorusuna ise "Erkeklerde bunun için külot kullanılmalı. Ancak yerleştirilecek sensörler kalbe uzak konumda olduğu için olumlu sonuç elde edilemeyecektir. Belki bir akıllı bilezik ile benzer işlev nabız ölçümü yoluyla sağlanabilir" diyor. Akıllı sutyenin en büyük sorunu yetersiz bataryası. Öyle ki Microsoft'un kıdemli tasarımcılarından Asta Roseway de "Sutyenin 4 saattte bir şarj edilmesi gerekiyor. Bu günlük kullanım için kadında sıkıntı yaratacak bir durum olacak. Projenin ileriki aşamalarında bu sorunu çözmemiz lazım" diyor.

KOŞULLANDIRMA YOLUYLA ÖĞRETİM
Microsoft ekibinden psikolog Mary Czerwinski ise ürünün, stresli anlarında çikolata ve tatlıya sarılan kadınların oto kontrol mekanizmalarını geliştirmede 'koşullayarak öğretim' amacı taşıdığını söylüyor. Czerwinzki, sutyenin bir süre kullanılması halinde kadına her durumda fazla yememe alışkanlığını kazandıracağı görüşünde. Akıllı sutyenle ilgili ilk çalışma bu değil. Geçen ay bir ABD firması kişiye her sutyenini çıkarışında göğüs kanserine karşı tıbbi kontrol yaptırması uyarısı yapan tweet atılmasını sağlayan bir teknolojiyi tanıtmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı sutyen tak stresten yeme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN