Esad'dan varil katliamı: 36'sı çocuk 186 ölü

Suriye'de Esad rejimi son 6 ayın en ölümcül operasyonunu düzenledi. Varil bombalarıyla yapılan hava saldırılarında ölü sayısı 186'ya çıktı

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Suriye'de rejime bağlı birliklerin pazar günü başlayıp dün devam ettirdiği operasyonlar, son 6 ayın en ölümcül saldırıları oldu. SABAH'a konuşan üst düzey Özgür Suriye Ordusu yetkilisi, Beşar Esad'a bağlı rejim güçlerinin varil bombalarıyla düzenlediği operasyonlarda çoğu çocuk ve kadın 186 kişinin öldürdüğünü söyledi. El Cezire ölen çocuk sayısının 36 olduğunu duyurdu. Yaşamını yitiren çocuklardan 8'i dün Halep'te okul bölgesine düşen bombalarda can verdi. Suriye İnsan Hakları Örgütü, Halep başta olmak üzere birçok şehirde düzenlenen saldırılarda çok sayıda evin kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Aktivistler, Şam rejiminin varil bombalarıyla özellikle hastaneleri ve fırınları vurduğunu belirterek, muhaliflerin elinde olan bölgelerde hayatı imkansız kılmayı hedeflediğini belirtiyor. Varil bombaları ülkenin en büyük petrol rafineri merkezi olan Humus'ta üretiliyor. Varillerin içine 200 kilogram patlayıcı madde yerleştirilmesiyle elde edilen varil bombaları düştüğü bölgeyi bir daha kullanılamayacak şekilde yok ediyor.

4.5 MİLYON MÜLTECİ
Suriye'de insani krizin buyutu ise gün geçtikçe artıyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) raporuna göre 2014'te mülteci sayısı 4 buçuk milyona ulaşacak. Raporda Suriye içerisinde göç edenlerin sayısı 6.3 milyon, yardıma muhtaç kişilerin sayısı ise 9.3 milyon olarak tahmin ediliyor. Bu arada, Türkiye sınırına Atme bölgesinde bir kampta kalan biri 2 yaşında diğeri 6 aylık iki çocuğun soğuktan donarak öldüğü bildirildi. Gittikçe derinleşen insani kriz için BM harekete geçerek 12.9 milyar dolar yardım talep etti. 2014'te Suriyeli mültecilere yardım etmek üzere 6.5 milyar dolar bütçe ayrılacağını belirten BM'ye Türkiye de 522.4 milyon dolar yardımda bulunacak. Türkiye'de şu an 562 bin olan Suriyeli sayısının Aralık 2014'te 1 milyonu bulması bekleniyor.

EKMEK % 500 ZAMLANDI
Suriye'de yoğun bir şekilde devam eden savaşta ekmek kıtlığı yaşanıyor. Ülkedeki elektrik kesintileri ve un eksikliği sebebiyle ekmek fiyatlarındaki artış yüzde 500'ü buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan varil katliamı: 36'sı çocuk 186 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN