Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Esad'ın kalmasından yana

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Suriye'de radikallerin güçlenmesinden ve kaosun artmasından endişe eden Batılı ülkelerin Esadlı bir geçiş dönemini tercih ettikleri öne sürüldü

Suriye'de bininci gününü dolduran ve 120 binden fazla insanın ölümüne milyonlarca insanın ise evlerini terk etmesine sebep olan savaşı bitirmek için düzenlenecek ikinci Cenevre Konferansı öncesinde Batı'dan şaşırtıcı açıklamalar geldi. Reuters Ajansı'nın iddiasına göre ülkede radikal İslamcıların gittikçe güçlenmesi ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) etkinliğinin azalması nedeniyle Batılı yetkililer, "Beşar Esad'ın görevine devam edeceği bir Suriye'yi tercih ederiz" dedi. Habere göre Esad'ın gitmesinin ardından ülkedeki kaosun daha da artacağı ve El Kaide bağlantılı grupların etkinliklerini artıracakları endişesini taşıyan Batılı ülkeler Esadlı bir geçiş dönemini tercih ediyorlar. Ajans bu açıklamanın geçtiğimiz hafta Londra'da muhaliflerle Batılı ülke temsilcileri arasında düzenlenen bir toplantıda yapıldığını söyledi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yeni kurulan ve El Kaide ile bağlantısı olmayan İslami Cephe ile görüşebileceklerini açıklamasına rağmen İslami Cephe bu talebi reddetti.

CENEVRE ŞEKİLLENİYOR

Barışı sağlamak adına toplanacak olan ikinci Cenevre Konferansı'na katılacaklar ise belli oldu. Konferansa Şam rejimi Dışişleri Bakanı seviyesinde katılırken muhalifler, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu temsilen dört kişilik bir heyetle katılacaklarını açıkladı. 22 Ocak'ta Montrö'de başlayıp 24 Ocak'ta Cenevre'de devam edecek konferansa AB ülkeleri, ABD, Rusya, Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye katılırken İran'ın katılması konusunda henüz ittifak sağlanamadı. Suriye'deki Kürt temsilcileri mutabakata vararak ittifak halinde Cenevre'ye katılma kararı aldılar. Suriye'de ise Halep'e düzenlenen saldırılarda son üç günde 165 kişi ölürken Kilis'e getirilen 6 yaralı da kurtarılamadı.

'TEK BAŞIMIZA HAZIRIZ'
Suudi Arabistan'ın İngiltere Büyükelçisi Prens Muhammed bin Nevef bin Abdulaziz dün New York Times gazetesinde yayınlanan bir yazısında Suud'un İran ve Suriye'ye karşı Batı'yla veya tek başına harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti. ABD'nin Ortadoğu politikasını 'tehlikeli bir kumar' olarak tanımlayan diplomat bu durum karşısında sessiz kalamayacaklarını belirtti. ABD'nin politikalarının Ortadoğu'da istikrarı ve emniyeti tehdit ettiğini iddia eden Abdülaziz İranla yapılan nükleer anlaşmayı desteklemediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Esad'ın kalmasından yana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN