Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Casusluk konusunda Obama'yı kıskanıyorum'

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Rusya Devlet Başkanı Putin, 4 saat 15 dakika süren geleneksel basın toplantısında "Casusluk konusunda Obama'ya gıptayla bakıyorum. Müttefiklerini bile dinliyor. Ama ona bir şey olmuyor" dedi

Forbes dergisinin "2013'ün en güçlü kişisi" seçtiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün basın karşısında şov yaptı. Moskova'da bin 327 gazetecinin karşısına çıkan Putin, 4 saat 15 dakika boyunca soruları yanıtladı. Birçok kanalda canlı yayınlanan toplantıdaki üst düzey hazırlık için "Kremlin, 'ulusun babası Putin' mesajı vermek istiyor" yorumları yapıldı. Rus gazetecilerin birçok kez geldikleri bölgelerdeki sorunlara değinmeleri gözlerden kaçmadı. Bir gazeteci, ülkenin doğusunda yerel polis ile narkotik timlerinin aralarında çatıştığını söyledi. Putin de toplantı bitmeden bölgeye ekip gönderdi. Dünyanın dikkati ise Putin'in Suriye, Ukrayna ve ABD'de casusluk krizi hakkında söyleyeceklerindeydi. Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesinin sadece kendi başarıları olmadığını söyleyen Rus lider, "Rusya, Ukrayna'nın AB entegrasyonuna karşı değil" dedi. ABD'nin Avrupa'da taktik silahlarının olduğunun altını çizen Putin, "Bu bizim için tehdit" dedi. Putin, İskender füzelerinin Kaliningrad'a yerleştirilmesi kararının henüz alınmadığını belirtti. Rus lider, ABD istihbaratının Almanya Başbakanı Angela Merkel'e kadar uzanan dinleme skandalı hakkında ise sürpriz bir şekilde ABD Başkanı Barack Obama yönetimine destek verdi. "İstihbarat takipleri terörle mücadele konusunda önemli. Ama çok ileri gidilmemeli" diyen Putin, "Casusluk çok eski bir iş. Yaptığım için biliyorum" diyerek KGB başkanlığı dönemine atıf yaptı. Putin ayrıca, "Obama'yı kıskanıyorum. Casusluk yapıyor. Üstelik müttefiklerini dinliyor ve bundan kurtulabiliyor" sözleri ile herkesi güldürdü.


MİLYARDER HODORKOVSKİ'YE DE AF ÇIKTI

Önceki gün aralarında Greenpeace ve müzik grubu Pussy Riot üyelerinin de bulunduğu 20 binden fazla mahkumu af eden Putin'den bir af daha geldi. Yolsuzluk suçlamasıyla 10 yıldır hapiste tutulan eski petrol şirketi Yukos'un ortaklarından Mihail Hodorkovski'in af edileceği açıklandı. Kararın bir dönem Rusya'nın en zengini ve Putin'e muhalif olan Hodorkovski'nin Putin'e af talebinde bulunmasından sonra alındığı kaydedildi. Putin'in ülkesinde insan hakları ihlalleri olduğu söylentilerinin önüne geçmek istediği savunuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Casusluk konusunda Obama'yı kıskanıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN