Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhtilalin simgesi iki asır sonra yüz buldu

Fransız İhtilali ve sonrasının sembol siyasetçisi Robespierre'in yüzü, idamından 219 yıl sonra üç boyutlu olarak canlandırıldı. Yüzdeki izlerle gözaltı torbaları yorgun ve hasta bir adam portresi çiziyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Fransız İhtilali'ne öncülük eden ünlü devrimci Maximilien Robespierre'in yüzü ölümünden 219 yıl sonra, tüm ayrıntılarıyla canlandırıldı. İnsan yüzlerini 3 boyutlu ortama aktararak kopyalama konusunda uzman olan Philippe Froesch, ihtilalden sonra giyotinle idam edilen Robespierre'in yüzünü tekrar ortaya çıkardı. İhtilalin ardından kurulan rejimin önemli adamlarından Robespierre, sert politikalarıyla birçok devlet adamını ve kanaat önderini giyotine göndermiş, terör rejimi olarak adlandıran dönemin sonunda kendisi de idam edilmişti.

RAPOR HAZIRLANIYOR

Giyotinin kopardığı kafası yere düşer düşmez, Madame Tussaud vakit kaybetmeden ünlü devlet adamının yüzünün alçı maskesini çıkardı. Günümüzün ünlü balmumu heykel müzelerine ismini veren yetenekli sanatçı Tussaud'nun aldığı maskeden esinlenen Philippe Froesch ise Robespierre'in yüzünün tüm ayrıntılarını yeniden gün ışığına çıkarmayı başardı. Yüzündeki minik çukur ve lezyonların yanı sıra göz altındaki aşırı büyük torbalar Robespierre'in çeşitli sağlık sorunları çektiğini ve genellikle yorgunluktan mustarip olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, günümüzde ABD istihbarat ajansı FBI tarafından da kullanılan yüz tasarlama programları sayesinde, tekrar ortaya çıkan yüzünü inceleyerek Robespierre'in sağlık durumu hakkında detaylı bir rapor üzerinde çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhtilalin simgesi iki asır sonra yüz buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN