Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diktatör olacakları rüyalarına girmiş

Mısır'ın darbeci generali Sisi'den Saddam'a kadar pek çok diktatör, rüyalarını "iktidar müjdesi" olarak yorumlamış

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Anti demokratik yollara başvurmaktaki pervasızlıkları, yıllarca ülkelerini demir yumrukla yönetmeleri ve koltuklarında kalmak için her yola başvurmaları diktatörlerin ilk bakışta göze çarpan ortak özellikleri. Pek bilinmese de Ortadoğu ve Arap dünyasında nam salmış otoriter liderlerin bir diğer ortak özelliği de rüyaları. Hafız Esad, Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi gibi uzun yıllar boyunca iktidarda kalan yöneticilerin yanı sıra hâlâ göreve devam eden Abdülfettah Sisi ve Ömer Beşir de rüyalarında ülkelerini yöneteceklerinİ görmüş.

SİSİ, SEDAT'I GÖRMÜŞ

Mısır'da demokratik yollarla göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbeyle görevinden eden Abdülfettah Sisi, geçtiğimiz hafta çıkan ses kaydında, yıllar önce rüyasında Mısır'ı 11 yıl boyunca yöneten Enver Sedat'ı gördüğünü, Sedat'ın da kendisine "Ben günün birinde Mısır'ı yöneteceğimi biliyordum" dediğini söylüyor. Sisi ise rüyasında Sedat'a cevaben "Ben de bir gün Mısır'ın başına geçeceğimi biliyorum" diyor.

HAFIZ ESAD'IN MELEĞİ

Hafız Esad ise 1976 yılında rüyasında bir melek gördüğünü ve meleğin kendisine bir hikaye anlattığını söylemişti. Hikâyede bir kurt yaşlı bir adamı yemek için durdurur. Yaşlı adam "Benim etim serttir" deyince kurt da o sırada yoldan geçmekte olan genç ve yakışıklı bir çocuğu durdurur. Kurt, çocuğa "Sana bir bilmece soracağım, bilirsen hayatını bağışlayacağım" der. Çocuk ise bu oyunu bozar ve eline aldığı bir taşla kurdu öldürür.

KADDAFİ VE BEŞİR...

Libya'yı uzun yıllar yöneten Kaddafi'nin rüyası ise hayli karmaşık. Kaddafi konuşan hayvanları, ağaca dönüşen iki şairi, Homeros ve Nietzsche'nin sunduğu TV programlarını gördüğünü söylüyor. Kaddafi üyalarını yorumlatmak için haber salmış ama yapılan hiç bir yorumdan memnun kalmamış.

SADDAM'IN SİHİRLİ YUMURTASI
Irak'ın ABD tarafından yakalanarak idam edilen eski devlet başkanı Saddam Hüseyin'in rüyası belki de en ilginci. Çölde gezintiye çıktığı bir rüyasında Saddam Hüseyin neredeyse bir apartman boyunda yumurta görüyor. Saddam yanına gittiğinde dev yumurta çatlıyor ve içinden kanatlı bir ata binmiş bir süvari çıkıyor. Üstelik bu süvari tıpatıp Saddam'a benziyor. Saddam uyandığında ilk iş olarak bu dev yumurtanın benzeri bir bina yaptırmak için yarışma düzenledi. Birçok mimar birbirinden ilginç eserlerle yarışmaya katılsa da devrik diktatör hiçbirini rüyasındaki yumurtaya benzetemediği için binanın yapımı projesi de başlamadan iptal edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diktatör olacakları rüyalarına girmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN