Riyad'a 11 Eylül davası kapıda

ABD'de temyiz mahkemesi, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden yaklaşık 3 bin kişinin yakınlarının ve sigorta şirketlerinin Suudi Arabistan'a dava açabileceklerine hükmetti

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Dünyanın en çok etki uyandıran terör eylemi olarak kabul edilen 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından Suudi Arabistan'ı zor durumda bırakabilecek bir karar çıktı. ABD'de federal temyiz mahkemesi, İkiz Kulelerde hayatını kaybedenlerin yakınlarının ve sigorta şirketlerinin Suudi Arabistan'a dava açabileceğine hükmetti. Yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren 19 kişinin 15'i Suudi Arabistan vatandaşıydı.

DAVA İHTİMALİ DOĞDU
Bu nedenle kurban yakınları saldırıdan bu yana Riyad yönetimine "terörü finanse etmek ve terör örgütlerine destek vermek" gibi suçlardan dava açmak istiyordu. Ancak 2005'de federal mahkeme "Suudi Arabistan'ın egemenlik dokunulmazlığı olduğundan dava edilemeyeceği" gerekçesiyle başvuruları ret etmişti. Manhattan'daki temyiz mahkemesinde alınan son kararla artık 11 Eylül kurbanlarının yakınlarına dava hakkı doğdu. Suudi Arabistan'ın avukatı ise "hatalı kararın yeniden gözden geçirilmesi için çalışacaklarını" açıkladı. 11 Eylül'de 25 yaşındaki oğlunu kaybeden William Doyle, "12 yıldır verdiğimiz mücadelenin karşılığını aldık. Şimdi bu ülkeden hesap sorma zamanı" dedi. 11 Eylül'de Amerikan Airlines'a ait Boeing 767 ve Boeing 757 tipi iki uçak arka arkaya Dünya Ticaret Merkezi'nin en büyük binaları olan "İkiz Kulelere", bir başka 767 tipi uçak Pentagon'a çarpmış ve yıkıma neden olmuştu. Boing tipi 757 dördüncü bir uçak ise Pennsylvania'da düşmüştü. Saldırıda terör eyleminin sorumlusu olarak gösterilen 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerdeki 2 bin 974 kişi hayatını kaybetmişti. ABD, El Kaide'ye karşı ilk misilleme olarak Afganistan'a savaş açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Riyad'a 11 Eylül davası kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN