Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumların krizle imtihanı

Kıbrıs Rum Kesimi'nde halk, yüzde 17'ye çıkan işsizlik nedeniyle, Kızılhaç gibi kuruluşların yardımlarıyla ihtiyaçlarını karşılar hale geldi. İşini kaybetmeyenlerin de maaşı kesintiye uğradı

Giriş Tarihi: 23.12.2013
Güney Kıbrıs Rum kesiminde yaşanan ekonomik çöküntünün ağır faturasını halk ödüyor. İşsizliğin rekor seviyelerde seyrettiği adada, gelir kaynaklarını ve sosyal güvencelerini kaybeden halkın önemli bir kısmı yardım kuruluşlarına bağımlı hale gelmiş durumda. Fransa merkezli AFP haber ajansı ve resmi kaynaklar, ekonomik krizden etkilenen halkın düştüğü durumu gözler önüne seriyor. Lefkoşa'da yaşayan Christos adlı bir marangoz, insani yardım malzemesi alabilmek için gittiği bir kilisede, düştükleri durumu "İşlerin bu noktaya geleceğini hiç sanmıyorduk. Ben marangozluk yapardım, karım da yiyecek sektöründe çalışıyordu. İki arabamız ve rahat işlerimiz vardı. Şimdiyse elektrik faturasını bile ödeyemediğimiz için evimizi mumla aydınlatmak zorundayız. Yiyecek desteği almak için sık sık bu kiliseye geliyorum" sözleriyle anlatıyor.

İŞSİZLİK YÜZDE 12 ARTTI
Uzun yıllar boyunca turizm ve finans sektörüne bağlı olan ekonomisi sayesinde refah seviyesi yüksek bir yer olan Güney Kıbrıs Rum kesimi, Avrupa Birliği'nden aldığı desteğe rağmen belini doğrultamıyor. Geçtiğimiz mart ayında Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından hazırlanan 10 milyar dolarlık kurtarma paketi da halkı rahatlatamadı. Ekonomik raporlar, yıllarca yüzde 5 civarında seyreden işsizlik oranının yüzde 17'ye fırladığını ve artışın devam ettiğini söylüyor. İşini kaybetmeyenler ise kemer sıkma politikaları dolayısıyla maaşlarında kesintiye uğradı. AFP'nin konuştuğu 50 yaşındaki Eirini Ioannou "Ailemde çalışan kimse kalmadı" diyerek, yağ, un ve benzeri temel ihtiyaçlarını yardım severlerden ve Rum Ortodoks kilisesi'nin açtığı erzak yardım merkezlerinden karşıladığını belirtiyor. Ioannou 3 oğlunun da işsiz kalarak eve döndüğünü söylüyor. Rum Ortodoks Kilisesi ve hayırsever işadamları tarafından finanse edilen erzak yardımlarına başvuran yerli sayısında dramatik bir artış görüldüğü bildiriliyor. Kıbrıs İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlara göre, nüfusun yüzde 6'sına tekabül eden 48 bin kişi, erzak yardımlarına bağlı olarak hayatlarını sürdürüyor. Kızılhaç direktörü Takis Neophytou da "Erzak dağıtımından yararlanan halkın sayısının mart ayından beri artış gösterdiğini" doğrulayarak bu artışın yüzde 50 oranında olduğunu ifade etti.

DOKTORA GİDEMİYORLAR

Ekonomik krizin vurduğu halk, beslenmenin yanısıra sağlık hizmetlerini de karşılayamıyor. Daha önceleri yurtdışına sağlık hizmetleri götüren gönüllü sağlık kuruluşları artık Lefkoşa halkına hizmet ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumların krizle imtihanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN