'Mavi Marmara için pazarlık yok'

İsrail gazetesi Haaretz'in "Türkiye Mavi Marmara kurbanları için daha düşük tutarda tazminat ödemeyi kabul ediyor" haberine Dışişleri Bakanlığı'ndan yalanlama geldi

Giriş Tarihi: 24.12.2013
İsrail'in mart ayında Türkiye'den resmen özür dilemesiyle başlayan ancak tazminatın tutarı ve hukuki statüsü konularında anlaşılamaması sebebiyle donma noktasına gelen tazminat görüşmeleri aralık ayı başında Türk ve İsrailli yetkililerin bir araya gelmesiyle yeniden hız kazandı. Türk Dışişleri kaynakları, İsrail'in aksine talebin Türkiye'den gelmediğini ve "Türkiye'nin daha düşük tazminat istediği" iddialarını yalanladı. Türkiye'nin fiyat pazarlığı noktasına girmeyeceği belirtilerek, mevcut süreçte müzakerelerin devam ettiği aktarıldı ve hakkaniyetli bir sonuç istendiği vurgusu yapıldı.

"PAZARLIK YOK"
İsrail' de Haaretz gazetesi, "Türkiye, İsrail'in Gazze filosu kurbanları ile ilgili tazminatı konusunda tutumunu yumuşattı" başlığı ile bir haber yayımladı. Gazete, "Üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin, tazminat konusunda daha esnek olduğunu ve öncekine göre daha düşük bir rakam kabul etmeyi önerdiğini söyledi" içerikli bir habere yer verdi. Türk Dışişleri yetkilileri ise "Tazminat sadece bunun bir boyutu. Bunun neden ve nasıl olduğuna dair müzakereler devam ediyor. Bu anlaşma çok boyutlu bir anlaşma" değerlendirmesini yaptı. Teknik müzakerecilerin devam ettirdiği görüşmeler sonucu nihai kararı siyasi iradenin vereceği belirtildi.

GÖRÜŞME SİNYALİ GELMİŞTİ

Dışişleri kaynakları, geçtiğimiz aylarda tazminat konusuyla ilgili yakın zamanda yeni bir gelişmenin olabileceğini vurgulayarak, "Çeşitli nedenlerle bir duraklama yaşandı, ancak görüşmelerin sonuna geldik. Birkaç aydan kısa bir sürede sonucun elde edilmesini bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mavi Marmara için pazarlık yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN