Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önceliğimiz demokratik Suriye

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Cenevre 2 Konferansında temsil tartışması Suriye'nin ikinci büyük etnik grubu Kürtler arasında sürüyor. Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS)'nin Erbil'de gerçekleştirdiği görüşmeler belirsizliği değiştirmedi. Cenevre'yi Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) tek Kürt temsilcisi Reşid, ENKS temsilcisi Behzat İbrahim ve Kürt aktivist Şirvan İbrahim ile görüştük.

SMDK Haseke Temsilcisi
Muhammed Melle Reşid: Esad'ın kalmasıyla sonuçlanan bir Cenevre'yi Kürtler tanımayacaktır. Cenevre'ye gidilecekse bütün inançları dilleri, dinleri, kimlikleri sahiplenmeli. Muhalefet bu konuda Esad'a oranla geri kalırsa, haliyle oraya gitmesi hiçbir şey ifade etmeyecek.

ENKS Türkiye Temsilcisi
Dr.Behzat İbrahim: Önceliğimiz Demokratik Suriye'dir. Ancak bunun gerçek anlamda karşılık bulması gerekir. Örneğin Saddam Hüseyin'in despot yönetiminde bile Kürtlere kâğıt üzerinde haklar verilmişti. Ancak bunun toplumda bir karşılığı olmadı. Böyle bir durumda ise geçici yönetim değil, bağımsızlık talep ederiz.

Suriyeli Kürt Aktivist
Şirvan İbrahim: ENKS'nin 'federal sistem' hayalciliğine kıyasla PYD'nin Demokratik Yönetim talebini daha gerçekçi bir yaklaşımdır. Federalizm talebini PYD yapmış olsaydı hiç kimse kabul etmezdi. Ancak bugün Suriye Muhalefeti de yerinde yönetim düşüncesine benzer bir tavrı ifade ediyor.

ENİSE ASKIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önceliğimiz demokratik Suriye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN