Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbiyle Guinness'e girdi

İngiltere'de 31 yıl önce kalp nakli yapılan hasta Guinness rekorlar kitabına girdi.

Giriş Tarihi: 25.12.2013 22:09
İngiltere'de 31 yıl önce kalp nakli yapılan 71 yaşındaki İngiliz John McCafferty, "nakilden sonra en uzun süre yaşayan hasta" olarak Guinness Dünya Rekorları'na girdi.

BBC'nin haberine göre, 31 yıl önce Middlesex'te Harefield Hastanesi'nde hayatını kurtaran kalp nakli ameliyatını olan McCafferty'e operasyondan önce 5 yıl ömrü kaldığı söylenmişti.

McCafferty, rekorunun kalp nakli bekleyen ve nakil için kalp bulacak kadar şanslı olanlara ilham kaynağı olmasını istediğini söyledi. John McCafferty, hastalara her zaman umutlu, olumlu olmaları ve tabii ki uzmanların önerilerine uymaları tavsiyesinde bulundu.

McCafferty, 20 Ekim 1982'de dünyaca ünlü cerrah Sir Magdi Yacoub tarafından ameliyat edilmişti. John McCafferty'e 39 yaşındayken dilate kardiyomiyapati teşhisi koyulmuştu. Doğuştan gelen genetik ve kronik bir kalp hastalığı olan dilate kardiyomiyopati, kalbin giderek büyümesine, kalp boşluklarının genişlemesine ve kalbin kasılma kuvvetinin giderek zayıflamasına neden oluyor.

McCafferty'den önce bu rekoru 2009 yılında hayatını kaybeden Amerikalı bir erkek elinde bulunduruyordu. Amerikalı hasta, nakilden sonra 30 yıl 11 ay ve 10 gün yaşamıştı.

İlk başarılı kalp nakli, 1967 yılında Güney Afrika'da yapılmıştı. Profesör Christian Neethling Barnard ve 30 doktordan oluşan ekip, Louis Washkansky'e kalp nakli yapmıştı. Hasta yeni kalbiyle 18 gün yaşayabilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbiyle Guinness'e girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN