Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa Franciscus'un Noel dileği

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Hz. İsa'nın doğumunu kutlandığı Noel Bayramı dolayısıyla yaptığı "Urbi et Orbi" konuşmasında, dünya genelindeki çeşitli çatışma ve afet bölgelerine dikkati çekerek, insanlık için barış diledi.

Giriş Tarihi: 25.12.2013 17:56 Güncelleme Tarihi: 25.12.2013 17:58
Papa seçildikten sonra dün ilk kez bir Noel ayinini yöneten Papa Franciscus, bugün de Aziz Petrus Bazilikası'nın, aynı ismi taşıyan meydanına
bakan locasından yaptığı geleneksel "Urbi et Orbi" konuşmasında, Suriye ile Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çatışma ortamı, Ortadoğu Barış Süreci, insan kaçakçılığı ve Lampedusa'da yaşanan kaçak göçmen faciası gibi pek çok konuya değindi.

"Suriye'deki çatışma çok fazla can aldı" diyen Papa, 7 Eylül'de yapılan Suriye'de Barış Duası'nın yarattığı birlik etkisinden duyduğu memnuniyeti
dile getirdi. Suriye için acil yardım çağrısı yapan Papa Franciscus, "Tanrı'nın, Suriye halkına yeni acılar yaşatmaması için dua etmeye devam ediyoruz. Çatışmanın tarafları şiddete son vererek, insani yardım erişimini sağlamalı. Diğer dinlere inananlarla Suriye'de barış için dua edelim" diye konuştu.

Papa mesajında, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Nijerya gibi ülkeler için de barış dilerken, Irak'ta can alan saldırıların devam ettiğine
dikkati çekti. Katolik aleminin ruhani lideri, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki barış görüşmesinin de başarılı bir sonuca ulaşmasını diledi.

"LAMPEDUSA'DA YAŞANAN BİR DAHA YAŞANMASIN"


Arjantinli Papa, konuşmasının bir bölümünü insan kaçakçılığına ayırarak, Tanrı'dan bu konuda vicdanlara dokunmasını istediğini belirtti. Ruhani
lider, çok sayıda çocuğun kaçırıldığını, silahlı çatışmalarda çoğunun öldürüldüğünü ya da yaralandığını, askere dönüştürüldüğünü ve çocukluklarının ellerinden alındığını kaydetti.

Afrika Boynuzu ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusundan göçmenlere Tanrı'nın umut vermesi dileyen Papa, onur arayışındaki göçmenlerin iyi karşılanmasını istediği ve "Bu yıl, Lampedusa'da yaşandığı gibi çok sayıda ölümün olduğu trajediler bir daha hiç yaşanmasın" ifadesini kullandı.

"Urbi et Orbi" konuşmasında doğal afetlerde hayatını kaybedenleri de anan Papa Franciscus, geçen ay tayfun felaketi yaşayan Filipinleri unutmadı. Papa, felaketten etkilenen Filipin halkına yardım edilmesini istedi.

Papa Franciscus, önceki Papaların aksine, konuşmasının son bölümünde aralarında Türkçe'nin bulunduğu birçok dilde Noel kutlaması yapmayarak, inananların Noel'ini İtalyanca kutladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa Franciscus'un Noel dileği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN