Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Snowden'dan "alternatif Noel mesajı"

Giriş Tarihi: 25.12.2013 22:15

NSA'nın gizli bilgilerini sızdıran Snowden, Moskova'ya gittiğinden beri ilk defa bir televizyon programına özel açıklamalarda bulundu.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, "alternatif bir Noel mesajı" vererek, "Mahremiyet bizim kim olduğumuzu, kim olmak istediğimizi tanımlar. Bugünkü tartışmalar bizi çevreleyen teknolojiye ve onu düzenleyen hükümete ne kadar güvenebileceğimizi belirleyecek" dedi.

NSA'nın gizli bilgilerini sızdıran Snowden, Moskova'ya gittiğinden beri ilk defa bir televizyon programına özel açıklamalarda bulundu.

Snowden, İngiliz televizyonu Channel 4'ün yıllık "Alternatif Noel Mesajı" programında, "Size ve ailenize seslenmekten onur duyuyorum. Yakın zamanda hükümetlerimizin her yaptığımızı izleyerek, dünya çapında bir gözetleme sistemi yaratarak birlikte çalıştıklarını öğrendik. İngiliz yazar George Orwell bizi bu çeşit bilginin oluşturduğu tehlikeye karşı kitaplarında uyarmıştı" dedi.

Amerikalı belgeselci Laura Poitras'ın Moskova'da filme aldığı görüntülerle yayına bant kaydı ile katılan Snowden, "Mikrofonlar, ses kayıt cihazları, video kameramalar ve bizi izleyen televizyonlar bugün sahip olduğumuz bilgi teknolojileri ile kıyaslanamaz bile. Ceplerimizde bizi gittiğimiz her yerde takip eden sensörler taşıyoruz. Bunun ortalama bir vatandaşının mahremiyeti için ne anlam ifade edebileceğini düşünün. Bugün doğan bir çocuk tamamen kişisel mahremiyet algısı olmadan büyüyecek. Onlar kaydedilmemiş ve analiz edilmemiş, kendilerine has özel bir anın ne demek olduğunu hiç bilmeyecekler" diye konuştu.

Snowden, günümüzde kişisel mahremiyetin çok önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, "Mahremiyet bizim kim olduğumuzu, kim olmak istediğimizi tanımlar. Bugünkü tartışmalar bizi çevreleyen teknolojiye ve onu düzenleyen hükümete ne kadar güvenebileceğimizi belirleyecek. Birlikte daha iyi bir denge bulabiliriz. Kitlesel izlemeleri bitirin. Eğer gerçekten bizim nasıl hissettiğimizi bilmek istiyorlarsa hükümete, sormanın casusluktan çok daha ucuz olduğunu hatırlatın" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Snowden'dan "alternatif Noel mesajı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN