Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Noel'i kutluyor

Giriş Tarihi: 26.12.2013

Hıristiyanlar Hz. İsa'nın doğumunu ayin ve dualarla kutladı. Irak'ın başkenti Bağdat'ta 2 kiliseye yapılan saldırılarda 36 kişi öldü

İsa Mesih'in doğduğu gün olarak tanımlanan ve dünya genelindeki Hıristiyanlarca 25 Aralık'ta kutlanan Noel, yapılan ayin ve etkinliklerle kutlandı.
VATİKAN:
Katolik inancının kalbinin attığı yer olan Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nda yapılan geleneksel Noel ayininde bir ilk yaşandı. 13 Mart'taki papalık seçimi sonucunda Katolik Kilisesi'nin 266'ncı Papası seçilen Francis, ilk Noel ayininde yaptığı konuşmada, "Tanrı bizi seviyor. O bizi o kadar çok seviyor ki, bize oğlunu sanki bizim kardeşimizmiş, sanki karanlıklarımızın aydınlatıcısı gibi verdi" dedi.
FİLİSTİN/ BEYTÜLLAHİM: Hz. İsa'nın doğum yeri olduğu için Hıristiyanlar için diğer önemli bir mekân olan Batı Şeria'daki Beytüllahim kentinde de Noel, Kudüs Latin Patriği Fuad Twal'ın yönettiği ayinle kutlandı. Ayine Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Filistin Başbakanı Rami Elhamdulillah, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude de katıldı. Dışarıya yerleştirilen dev ekranlar sayesinde kilise önünde toplanan büyük bir kalabalık ayini buradan izledi. Kilisedeki yüzlerce kişi de ayin sonrasında mum yakıp dua etti. Etkinliğe 10 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.
YUNANİSTAN: Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Aya Dionisos Kilisesi'nde Noel ayini düzenlendi. Kilisede saat 05.30'da başlayan ayine katılan Hıristiyanlar, rahiplerden oluşan koro eşliğinde Hz. İsa'nın doğumu konu edinen ilahiler ile İncil'den dualar okudu ve mum yaktı. Yaklaşık 4 saat süren ayinin sonunda kilisenin dışında bulunan Noel baba kıyafetli üç görevli, kiliseden çıkan çocuklara hediyeler dağıttı.
ABD: Başkent Washington'da Noel için muhtaç çocuklara hediye dağıtılan bir etkinliğe Noel Baba kıyafetiyle katılan 50 yaşındaki Xavier Hawkins, kimliği belirlenemeyen bir saldırgan tarafından sırtından vuruldu. Hafif yaralanan Hawkins taburcu edildi.
IRAK: Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan Dora semtindeki Noel ayini kana bulandı. Kiliseden çıkan Hristiyanları hedef alan bombalı saldırı sonucu en az 27 kişi öldü. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, 28 kişi de yaralandı. Kanlı saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Bir başka kiliseyi hedef alan bombalı saldırıda da 9 kişi daha yaşamını yitirdi.
FİLİPİNLER: 3-11 Kasım arasında Haiyan Tayfunu'nun binlerce kişinin ölümüne neden olduğu Filipinler'de de yüzlerce kişi Palo Kilisesi'nde bir araya gelerek kurbanlar için dualar etti.
AFGANİSTAN: Belh vilayetinin merkezi Mezar-i Şerif kentinde görev yapan Alman askerleri, Noel'i Marmal askeri üssünde kutladı. Almanya'nın, Mezar-i Şerif'teki Marmal kampında NATO bünyesinde görev yapan 3 bin 800'den fazla askeri bulunuyor.
BALKANLAR: Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Hırvatistan'daki çok sayıda Hıristiyan kiliselerde toplandı. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın merkezindeki İsa'nın Kalbi Katedrali'nde düzenlenen ayini, Bosna Hersek Kardinali Vinko Pulyiç yönetti.
SURİYE: İki buçuk yılı aşkın süredir iç savaşın devam ettiği Suriye'de Hıristiyanlar, Noel'i başkent Şam'daki etkinliklerde geçirdi. Özellikle muhaliflerin eline geçen Maalula kentinden kaçan Hıristiyanlar etkinlikte çoğunluktaydı. Muhaliflerse günlerdir rejim güçleri tarafından varil bombalarıyla vurulan ve çoğu çocuk olmak üzere 300'den fazla kişinin öldürüldüğü Halep'te yaşananlara dikkat çekmek için varil bombalarını simgel yen karikatürler yayımladı.
İNGİLTERE: Günlerdir etkili olan kötü hava şartları nedeniyle Noel, kabusa dönüştü. Kötü hava şartları nedeniyle 5 kişinin hayatını kaybettiği ülkede kara, hava ve deniz seferlerinde aksaklıklar yaşandı. Binlerce kişi Noel ziyaretlerini gerçekleştiremedi.
UUİ: Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çalışmalarına devam eden iki ABD'li astronot uzayda Noel yürüyüşüne çıktı.
ARNAVUTLUK: Başkent Tiran'da bir kuyumcu dükkânına giren Noel Baba kıyafetli iki soyguncu çok miktarda para ve ziynet eşyası alarak kaçtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Noel'i kutluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN