Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Ezher'e kanlı baskın: 5 ölü

Mısır'da Müslüman Kardeşler taraftarı öğrencilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda El Ezher Üniversitesi'nde yangın çıktı

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve kabinesinin askeri darbeyle devrilmesinin ardından kurulan geçici hükümet Mursi'nin de mensubu olduğu Müslüman Kardeşler grubunun destekçilerine karşı sert tutumunu devam ettiriyor. Kesin delil olmamasına rağmen geçtiğimiz hafta Mansuriye kentindeki bombalı saldırıdan Müslüman Kardeşler'i mesul tutan yönetimin baskılarını gittikçe artırmasına karşı çıkan El Ezher Üniversitesi öğrencileri gösteri düzenledi. Sınavların ertelendiği üniversitede öğrencilerin başlattığı barışçıl gösteriler polis ve askerin biber gazı ve tazyikli su kullanması neticesinde çatışmaya döndü. 5 öğrencinin hayatını kaybettiği 265 öğrencinin ise tutuklandığı gösterilerde Mısır İçişleri Bakanlığı, üniversitenin Müslüman Kardeşler destekçisi öğrenciler tarafından ateşe verildiğini ileri sürdü. Darbe karşıtı öğrenciler kampusu kendilerinin yakmadığını yangının çatışmalar sırasında çıktığını söyledi.

GÖZLER 8 OCAK'TA

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ise Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi'yi arayarak devam eden olaylardan "ciddi endişe" duyduğunu ifade ettiği öğrenildi. Geçtiğimiz hafta Mısır bakanlar kurulu tarafından Müslüman Kardeşler'in "terör" örgütü ilan edilmesi ve üyelerinin en az 5 yıl hapisle cezalandırılmasını öngören bir karar alınmıştı. Demokrasiye geçiş vaadinde bulunan darbe hükümetinin keyfi tutuklamaların önünü açan bu uygulamasına karşı gösterilerin arttığı söyleniyor. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin davası ise 8 Ocak'ta görülecek. Analistler, idam ya da müebbet hapis cezası verilmesi öngörülen Mursi hakkında çıkacak kararın ülkedeki karışıklığın daha da büyümesine yol açacağını ifade ediyorlar.

"RABİA" İŞARETİNE 5 YIL
Geçen hafta çıkartılan bir yasaya dayanarak askeri darbeye karşı direnişin sembolü haline gelen "rabia" işaretini Facebook'ta profil fotoğrafı yapanların 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği söyleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Ezher'e kanlı baskın: 5 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN