Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Şeria ve Gazze'de bayram

İsrail'in barış süreci kapsamında önceki gece salıverdiği 26 Filistinli mahkûmun evlerine ulaşması ile Batı Şeria ve Gezze'de bayram havası esti

Giriş Tarihi: 1.1.2014
İsrail'in Filistinli yetkililerle sürdürdüğü barış görüşmeleri kapsamında önceki gece salıverilen 26 mahkûm, yıllar sonra Gazze ve Batı Şeria'daki evlerine döndü. Mahkûmlardan 18'i Ramallah'tan giriş yaptıktan sonra resmi bir törenin düzenlendiği Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'ın ofisine götürüldü. Abbas, "Hepimiz için mutlu bir gün. Kahraman mahkumlarımız özgür insanlar olarak aramızda" dedi. Abbas ayrıca İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 5 bin Filistinli mahkumun hepsi çıkmadan barış anlaşması imzalamayacağını söyledi. 30 yıllık cezasının 21 yılını doldurduktan sonra salıverilen Adnan Efendi, "Mezardan çıkıp tekrar yaşamaya başlıyorum gibi hissediyorum" dedi. Mahkûmlardan 3'ü Gazze'de, 8'i de Doğu Kudüs'teki evlerinde kahramanlar gibi karşılandı. Ağustos ve Ekim'de salıverilen toplam 52 mahkûmdan sonra Mart'ta da 4'üncü grup mahkûmun bırakılması bekleniyor. Salıverilmelere karşı tepkili bazı Yahudi saldırganların dün Batı Şeria'nın Calzun kentinde 3 arabayı ateşe verdiği bildirildi.

'80 BİN YERLEŞİMCİYE TRANSFER'
Bugün İsrail'e ziyaret gerçekleştirecek olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail ve Filistinli liderlere bir çerçeve anlaşması sunacağı, anlaşma kapsamında Batı Şeria'da yaşayan 80 bin Yahudi yerleşimcinin büyük yerleşim merkezlerine kaydırılmasını teklif ettiği iddia edildi. İsrail merkezli Debkafile sitesine göre, Kerry Batı Şeria'nın yüzde 92.8'nin Filistin yönetimine geçmesini teklif ediyor. Doğu Kudüs'ün de ABD, İsrail, Filistin, Ürdün ve Suudi Arabistan'dan oluşan bir komisyon tarafından yönetilmesi teklif ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Şeria ve Gazze'de bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN